Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Trebuie cenzor la infiintarea unui ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Trebuie cenzor la infiintarea unui ONG?

Dorim sa infiintam o asociatie pt.persoane cu dizabilitati si suntem 3 asociati. La dosar suntem obligati sa facem dovada unui cenzor? Fac mentiunea ca nu vom depasi nr.membrilor inscrisi dupa infiintare, sa fie mai mare de 14. Multumesc.
Dupa cum vad ca banuiti, cenzor trebuie trecut in actul de constituire doar daca sunt peste 15 membrii fondatori.
Am inteles si va multumesc mult. Imi puteti da si textul din lege? Tot caut pe net si nu dau de el. MULTUMESC MULT!
OG 26/2000
art.6
(2) Actul constitutiv cuprinde, sub sancțiunea nulității absolute:
.....
g) componența nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare și control ale asociației;
.....

art. 27
(1) Actul constitutiv poate prevedea numirea unui cenzor sau a unei comisii de cenzori.
(2) Dacă numărul asociaților este mai mare de 15, numirea unui cenzor este obligatorie. Acesta poate fi o persoană din afara asociației.
(3) În cazul în care asociația nu are obligația numirii unui cenzor, fiecare dintre asociați care nu este membru al consiliului director poate exercita dreptul de control.

art. 27^1
(1) Pentru asociațiile cu mai mult de 100 de membri înscriși până la data întrunirii ultimei adunări generale, controlul financiar intern se exercită de către o comisie de cenzori.
(2) Comisia de cenzori este alcătuită dintr-un număr impar de membri. Membrii consiliului director nu pot fi cenzori.
(3) Cel puțin unul dintre cenzori trebuie să fie contabil autorizat sau expert contabil, în condițiile legii.
(4) Regulile generale de organizare și funcționare a comisiei de cenzori se aprobă de adunarea generală. Comisia de cenzori își poate elabora un regulament intern de funcționare.

[ link extern ]
Va multumesc tare mult. Cu toata stima.