Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua! In urma decesului bunicului si apoi a mamei mele detin(eu si tata) impreuna cu 2 frati ai mamei un titlu de proprietate legea 18-1991 cu mai multe terenuri.ce cota ii revine tatalui si ce cota imi revine mie?

1/4 tata, 3/4 dvs
Va multumesc pentru raspuns ! revin cu cateva completari...........nu demult a decedat si tatal.....eu cu fratii mamei aveam o sentinta definitiva si irevocabila de iesire din indiviziune.....intrebarea mea este eu daca fac succesiunea dupa tata trebuie sa o fac dupa titlu de proprietate sau dupa sentinta ....mentionez ca procesul nu s-a terminat de mult ,deci nu am reusit inscrierea in cf .Va multumesc anticipat!
Succesiunea se face dupa titlul de proprietate si nu dupa hotararea judecatoreasca prin care s-a dispus iesirea din indivizuine ...