Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tichet cadou de 10 ron
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tichet cadou de 10 ron

Am fost la un magazin de cartier si vinzatoare mia zis ca-mi opreste 50 de bani din tichet este normal ?????
Daca ati cumparat de 9 lei si 50 bani, nu poate sa va dea restul. Trebuia sa mai luati ceva, in valoare de 50 bani, o bombonica...
La tichete nu se poate da rest in bani, adica daca cumparaturile au pret mai mic decit valoarea tichetelor, salariatul trebuie sa mai ia ceva sau sa renunte la valoarea in plus a tichetului primit.
george-neagu, moderator
Probabil nu m-am exprimat corect .Stiu ca nu se da rest la bonuri problema este ca-si opreste comision adica in loc sa cumpar de 10 lei trebuie sa cumpar de 9,5 lei
eugen_o5o6 a scris:

Probabil nu m-am exprimat corect .Stiu ca nu se da rest la bonuri problema este ca-si opreste comision adica in loc sa cumpar de 10 lei trebuie sa cumpar de 9,5 lei

Nu, nu este corect! Avertizati-i ca astfel de actiuni sunt ilegale si anuntati la OPC.
Ei probabil trebuie sa platesca un comision firmei care emite tichetul cadou si vor sa opreasca acel comision de la dvs. Nu stiu baza legala dar stiu ca aceast lucru este "foarte" ilegal.

Eu am patit odata cu plata prin card. Am vrut sa cumpar un pachet de tigari si mi-au zis ca nu pot sa platesc prin POS numai daca mai cumpar ceva din magazin. Dupa ce i-am amenintat cu OPC imediat s-a putut B-)

Cs B, Contabil