Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legitimarea persoanelor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legitimarea persoanelor

Am niste intrebari referitoare la obligatiile politistului atunci cand legitimeaza persoane:
Toti politistii trebuie sa se legitimeze sau este de ajuns ca numai unul sa prezinte legitimatia?
Trebuie politistul sa prezinte legea si articolul din lege pe baza caruia se cere legitimare(sau numa la cerearea expresa a persoanei legitimate)?
Trebuie politistul sa prezinte motivul pentru care se doreste legitimarea persoanei?
Are politistul drept de perchezitie asupra obiectelor neaflate la vedere fara un mandat de perchezitie? Si daca da pentru ce motive?

Va multumesc
Depinde ce intelegeti prin perchezitie. Controlul corporal si al bagajelor nu intra in sfera perchezitiei.
Referitor la legitimare, politistul aplica una din procedurile interne legate de aceasta masura.
Daca aveti nevoie de aceasta procedura, o pot pune la dispozitie pentru documentare in mesaj privat.
Perchezitia este domiciliara si corporala. Organul judiciar este obligat sa se legitimeze si sa prezinte( in cazurile prevazute de lege) autorizatia data de judecator[.
Perchezitia corporala sau asupra vehiculelor poate fi dispusa si de organul de cercetsre penala.
A nu se confunda perchezitia de controlul corporal.
Procedura privind controlul corporal:
I. SCOP

a) stabilirea unui set unitar de reguli pentru reglementarea efectuării, de către poliţişti a controlului corporal al persoanelor, în condiţiile prevăzute de lege;

b) stabilirea responsabilităţilor privind întocmirea şi avizarea documentelor aferente acestor activităţi.

II. DOMENIU

Procedura se aplică de către ofiţerii şi agenţii Poliţiei Române.

III. REFERINŢE NORMATIVE

a) Constituţia României;

b) Codul de Procedura Penala;

c) Legea nr. 218/2002 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române;

d) Legea nr. 360/2002 privind Statul poliţistului;

e) Legea 677/2001 privind protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date;

f) Dispoziţia I.G.P.R nr.7/2008 privind concepţia de organizare şi acţiune a

structurilor poliţiei de ordine publică;

g) Dispoziţia I.G.P.R nr. 643/2005 privind manualul de bune practici de

intervenţie pentru poliţistul de ordine publică;

h) Standardul M.A.I. nr. 005/2006 – Principiile şi metodologia standardizării. Proceduri formalizate specifice. Conţinut şi formă de redactare;

i) Regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii din care face parte poliţistul care aplică procedura;

j) Fişa postului poliţistului desemnat cu atribuţiile respective.

IV. DESCRIEREA PROCEDURII

1. (1) Controlul corporal al persoanei este o măsură poliţienească care constă în verificarea prin pipăire şi observare a corpului, a îmbrăcămintei şi a încălţămintei acesteia, fără a scăpa din vedere controlul oricărui alt articol de îmbrăcăminte sau accesoriu ce-i aparţine.

(2) Controlul corporal nu impune necesitatea autorizării de către magistrat, fiind un drept al poliţistului consacrat în legea de organizare şi funcţionare a Poliţiei Române.

(3) Se execută în teren, de către poliţist, ori de câte ori acesta apreciază că situaţia o impune, urmărind totodată respectarea drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor.

2. Poliţiştii au dreptul să efectueze controlul corporal asupra următoarelor categorii de persoane:

a) cele despre care există indicii temeinice că au comis infracţiuni, că pregătesc săvârşirea unor astfel de fapte sau că ar pregăti posibile acţiuni teroriste;

b) care au încălcat dispoziţiile legale, se manifestă agresiv şi urmează să fie conduse la sediul poliţiei;

c) care încalcă ordinea publică şi sunt cunoscute cu un comportament violent sau cu antece­dente penale pentru fapte grave;

d) care au săvârşit contravenţii, atunci când, potrivit legii, se impune ridicarea bunurilor supuse confiscării;

e) care refuză să prezinte pentru control actele de identitate, în vederea identificării lor;

f) care sunt suspecte, datorită locului şi timpului depistării, comportamentului ori se află în atenţia poliţiei;

g) care se află în stare de inconştienţă şi este necesară identificarea acestora;

h) care participă la manifestări publice sau în alte locuri în care este interzis accesul cu arme, produse ori substanţe periculoase.

3. Controlul corporal al persoanei se efectuează în scopul:

......................................
TDorina, utilizator