avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul amanat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul amanat

buna ziua. am lucrat 1 an de zile la o firma in care eram incadrat cu minim pe economie + sporuri de noapte. acum am plecat de acolo pt ca eram platit pe ce munceam si din 15 ture pe luna ajunsesem la 12 ture pe luna. spre ex in noiembrie am luat 19 milioane salariu pt program intreg. in decembrie daca as mai fi stat nu cred ca luam 10 milioane.
am anuntat ca plec, dar banii pe care i`am muncit pana la data anuntarii mi`au zis ca mi dau in ziua lichidarii, adica ziua de avans e 20 ale lunii, iar lichidarea in luna urmatoare pe 5. e normal asa ? plus ca nu mi`au dat banii pe concediu.
Ultima modificare: Duminică, 18 Decembrie 2011
ufpuf, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 18 Decembrie 2011
Palata se face la lichidarea ultimei luni de activitate.
Concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani (art.146 alin.4 - codul muncii).
plata se face la lichidare
este posibil sa va dea banii cum vor, patronii, pentru ca nu au nici o responsabilitate
ideea e urmatoarea, m`am angajat anul trecut pe 24.10 2010, pe 8 ianuarie 2011 am plecat pt fix o luna, m`am intors pe 8.02.2011, in perioada asta n`am avut contract de munca, desi exist in niste condici de prezenta, am revenit in februarie si m`au incadrat cu contract de munca in iunie 2011.
pe ce perioada ar trebui sa`mi plateasca concediul de odihna? pe toata perioada muncita ? sau doar pe perioada in care am fost angajat ? asta inseamna jumate-jumate legal/la negru.
ufpuf a scris:

ideea e urmatoarea, m`am angajat anul trecut pe 24.10 2010, pe 8 ianuarie 2011 am plecat pt fix o luna, m`am intors pe 8.02.2011, in perioada asta n`am avut contract de munca, desi exist in niste condici de prezenta, am revenit in februarie si m`au incadrat cu contract de munca in iunie 2011.
pe ce perioada ar trebui sa`mi plateasca concediul de odihna? pe toata perioada muncita ? sau doar pe perioada in care am fost angajat ? asta inseamna jumate-jumate legal/la negru.


Potrivit art. 145 din Codul muncii
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Legal trebuie sa va compenseze in bani la incetarea raportului de munca perioada de CO neefectuata .

Daca ati lucrat fara c.i.m., atunci nu aveti cum sa beneficiati si de aceasta compensare ... asadra , numai pentru perioada lucrata in care ati avut c.i.m. veti beneficia de acesti bani aferenti CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare in bani a concediului de odihna neefectuat pentru salariat detasat Cristinaa10 Cristinaa10 Buna ziua. In perioada 22.05.2014-21.05.2015 (12 luni) am fost detasata cu Ordin de detasare de la o firma particulara la un Minister. Din cauza volumului ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt angajat la o sc de aproape 6 luni, mi am dat ... chic36 chic36 Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi am dat demisia recent. As dori sa stiu daca aveam dreptul in astea 6 luni.la Concediu de odihna sau la ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna Ipj Ipj Anul acesta am lucrat in luna ianuarie pina in data de 12 inclusiv, dupa care am intrat in concediul de odihna pentru anul 2013 pina la sfirsitul lunii, urmind ... (vezi toată discuția)