Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale, asistent medical principal cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale, asistent medical principal cu studii superioare

Buna ziua.
Sunt asistenta la obstetrica ginecologie cu grad principal. Din anul 2001 ocup functia de asistenta sefa iar vechimea totala in munca este de 33 de ani. In anul 2011, septembrie, am absolvit cursurile facultatii de moase. Au aparut discutii cu reprezentantii serviciului resurse umane care a omis o decizie care mi-a diminuat salariul, desi prin acea decizie am fost promovata in functia de moasa cu studii superioare.

Unor colege de-ale mele care au terminat in septembrie 2010, drepturile salariale le-au fost majorate cu 25%. Daca puteti sa imi explicati aceasta diferenta, pentru mine nu este o promovare, este o retrogradare.

Ca temei legal mi se invoca dispozitiile art. 4 alin 2 lit e cap 2 anexa 1 Legea 284/ 2010.

Nu imi pot explica de ce mi se diminueaza salariul, in conditiile in care am studii superioare. Imi poate explica cineva ?
nu este normal. ar trebui sa va incadreza la salarizare superioara. daca nu va intelegeti dati spitalul in judecata
ramunna a scris:

Buna ziua.
Sunt asistenta la obstetrica ginecologie cu grad principal. Din anul 2001 ocup functia de asistenta sefa iar vechimea totala in munca este de 33 de ani. In anul 2011, septembrie, am absolvit cursurile facultatii de moase. Au aparut discutii cu reprezentantii serviciului resurse umane care a omis o decizie care mi-a diminuat salariul, desi prin acea decizie am fost promovata in functia de moasa cu studii superioare.

Unor colege de-ale mele care au terminat in septembrie 2010, drepturile salariale le-au fost majorate cu 25%. Daca puteti sa imi explicati aceasta diferenta, pentru mine nu este o promovare, este o retrogradare.

Ca temei legal mi se invoca dispozitiile art. 4 alin 2 lit e cap 2 anexa 1 Legea 284/ 2010.

Nu imi pot explica de ce mi se diminueaza salariul, in conditiile in care am studii superioare. Imi poate explica cineva ?

In conf. cu art.4,Anexa I,cap.II,lit.L,din Legea 284/2010,la absolvirea st. superioare in specialitatea postului,ati fost promovata de pe functia de asistent medical pl principal, pe functia de moasa,st. superioare,functie imediat superioara gradului profesional de moasa debutant st. superioare .In aceste conditii,cf. legii,ati pierdut gradul principal care era obtinut pt. functia de asist. medical pl. nu pt. actuala functie,si acest fapt nu inseamna ca ati fost retrogradata.Consecinta a fost diminuarea salariului...asistentul medical pl principal avand un salariu de baza mai mare decat moasa cu st. superioare.
In cf. cu OMS 1470/2011,aveti posibilitatea sa obtineti gradul principal pt. moasa abia peste 3 ani de la data promovarii pe actuala functie de moasa cu st. superioare.
Unitatea medicala a procedat intocmai in conformitate cu prevederile legale in vigoare.
Crestere de pana la 20% pt. promovare s-a acordat doar pana in 2009.

@av. antoanela,

Pentru ce motiv ar trebui sa dea spitalul in judecata?Acesta nu a facut decat sa respecte legislatia in vigoare,chiar daca vi se pare ca nu este normal sa se intample asa....Promovezi angajatul pe o alta functie care necesita studii superioare,caz in care nu poti sa-i mentii si gradul principal obtinut pt. o functie care necesita un nivel de studii inferior!
multumesc