Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto/ 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto/ 2012

Buna ziua!
Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc taxa auto/2012?
Multumesc!
O zi buna
Conform noii formule a legii, aprobate in Parlament, dar nepublicata inca in Monitorul Oficial, taxa se plateste de catre client la transferul dreptului de proprietate asupra unui autovehicul inmatriculat in RO inainte de 01.01.2007, pe principiul "toti poluatorii platesc", spre deosebire de formula actuala, in care numai "poluatorii care si-au inmatriculat masina dupa introducerea taxei platesc" . Taxa va fi redusa cu 25% si se plateste o singura data automobilele pentru care nu a fost platita o astfel de taxa. Pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitata la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, in cazul instrainarii acestora, dupa ce intra in vigoare aceasta lege. In acest moment, noua grila de taxa nefiind inca vigoare, transferul dreptului de proprietate nu este conditionat de plata taxei...

Concret, platesc sau nu!
Fac precizarea, ca prima inmatriculare a fost in 1993, a doua in 2010, iar eu la a treia inmatriculare, trebuie sa platesc taxa de poluare?
Multumesc
DA ,trebuie sa .platesti.Totusi sa o vedem publicata in MO -forma finala.
Buna ziua,
Daca pana la 01.01.2012 vand masina., la o vanzare ulterioara se mai plateste taxa auto? Mentionez ca autoturismul este inmatriculat in Romania in 2003 , eu l-am cumparat ulterior in 2005 si l-am reinmatriculat.
Autoturismul va fi deci inamatriculat dupa 2007 si ,conform noii legi, nu ar mai trebui sa se mai plateasca taxa. Asa este sau gresesc?
godspeed a scris:

Conform noii formule a legii, aprobate in Parlament, dar nepublicata inca in Monitorul Oficial, taxa se plateste de catre client la transferul dreptului de proprietate asupra unui autovehicul inmatriculat in RO inainte de 01.01.2007, pe principiul "toti poluatorii platesc", spre deosebire de formula actuala, in care numai "poluatorii care si-au inmatriculat masina dupa introducerea taxei platesc" . Taxa va fi redusa cu 25% si se plateste o singura data automobilele pentru care nu a fost platita o astfel de taxa. Pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitata la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, in cazul instrainarii acestora, dupa ce intra in vigoare aceasta lege. In acest moment, noua grila de taxa nefiind inca vigoare, transferul dreptului de proprietate nu este conditionat de plata taxei...

Buna ziua, am cumparat azi o masina din 1999 si anume un Opel Corsa cu motor de 1,2 in 3 valve, euro 3, adusa din Germania, au fost scoase primele randuri de numere si azi am scos si al doilea rand de numere rosi pe numele meu, sa inteleg ca eu cand o sa o inmatricuzel pe mine voi fi nevoit sa pletesc taxa bomba?
Va rog sa ma lamureasca cineve pentru ca eu nu mai inteleg nimic din ceea ce vad la stiri, este o adevarata arambabura.

Cu stima Cristian