Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ajustare tva auto leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ajustare tva auto leasing

Buna seara, ma poate ajuta cineva cu privire la ajustarea TVA? Societatea platitoare de tva , in anul 2011 a obtinut o cifra de afaceri sub plafonul de 35000 eur, asadar opteaza pentru scoaterea din evidenta ca platitor de tva incepand cu 01.02.2012. In anul 2008 a achizitionat in leasing un autoturism , contract ce expira in mai 2012 asadar in mai 2012 va avea loc transferul dreptului de proprietate. Acum pentru scoaterea din evidenta ca platitor de tva va trebui sa ajustez TVA? sau la transferul dreptului de proprietate in mai 2012 va trebui sa fac acest lucru? Cum exact fac acest lucru, cum calculez si care este articolul contabil ? multumesc frumos.
pct. 61 din normele de aplicare ale art. 152 cod fiscal
(9) În cazul activelor corporale fixe achiziționate printr-un contract de leasing, dacă transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor are loc după scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA alocatorului/utilizatorului în baza prevederilor art. 152 alin. (7) din Codul fiscal, acesta are obligația, până cel târziu pe data de 25 a lunii următoare celei în care a intervenit transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor, să ajusteze:
a) taxa deductibilă aferentă bunurilor de capital, inclusiv taxa plătită sau datorată înainte de data transferului dreptului de proprietate, potrivit prevederilor art. 149 din Codul fiscal și pct.54;

veti depune formularul 307, iar nota contabila 635 = 4426

parerea mea este ca la momentul schimbarii regimului de tva, valoarea fiscala a bunului se recalculeaza, prin includerea in valoarea sa a tva aferenta ratelor pentru care nu aveti drept de deducere.