Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale radierea unui autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

radierea unui autoturism

am vandut un autoturism cu o "chitanta" de mana acum un an.Intre timp autoturismul meu a ajuns la cel de-al treilea proprietar fara sa fi facut cu vreunul acte de vanzare cumparare si implicit sa fie radiata de pe numele meu.Ce as putea face sa-l radiez daca nu ma inteleg cu noul proprietar tinand cont ca nu mai am cartea si talonul masinii?
O varianta este instanta de judecata
Alta varianta este sa contactati personal SPR evidenta auto,detaliati succesiunea de evenimente,dovediti instrainarea cu documentul incheiat la momentul tranzactiei
Autoritatea va verifica baza proprie de date si poate emite dovada in baza careia autoritatea fiscala-dupa achitarea eventualelor restante in urmarire,va dispune radierea