avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA agentie turism-tva achizitie bilet intrare parc ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

agentie turism-tva achizitie bilet intrare parc distractie Franta

Buna ziua ,
o agentie de turism a cumparat , platind cu card , un bilet de intrare la un parc de distractii din Franta. Biletul a fost achizitionat la solicitarea unui client si facturat acestuia de catre agentie. Pe factura parcului de distractii ,in dreptul TVA scrie " free" , pe factura emisa de agentie catre client scrie"scutit cu drept de deducere"
Va rog sa-mi spuneti :-
-cum inregistrez factura parcului de distractii din Franta ,din punct de vedere al TVA
- daca se inscrie sau nu in decontul 300 , la ce rand?
- este emisa corect factura de catre agentie cu TVA "scutit cu drept de deducere"?- ,
Va multumesc
Sarbatori fericite tuturor!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 13:43, 22 Decembrie 2011
parerea mea este ca parcul de distractii a facturat gresit fara tva, intrucat locul prestarii serviciului este considerat a fi franta, adica locul unde are loc evenimentul (echivalentul art. 133, alin 7, lit. b din codul fiscal)

apropo: agentia de turism din romania este inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari?

clientul nu este persoana fizica? (de ce nu s-a aplicat regimul special pentru agentiile de turism?)

Buna ziua ,
clientul este persoana fizica , am verificat factura electronica de la prestator si este emisa pe numele agentiei iar in structura facturii se mentioneaza numele persoanelor care beneficiaza de biletele de intrare.
Pe factura , in dreptul numelor persoanelor ,sunt 3 coloane
- in prima coloana pretul ,
-a doua coloana pentru ceva taxe suplimentare ( frais d"envoi)
-coloana 3 ,subtotal ,unde se preia costul biletelor fara TVA;
dupa subtotal se face o recapitulatie unde se adauga si mentiunea privind TVA 19,6% dar cu valoare "0"(zero).
Agentia nu este inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari deoarece functioneaza ca intermediar , achizitioneaza direct doar bilete de avion , care sunt servicii ce intra in sfera de exceptii si care nu se raporteaza in 390.
Va multumesc pentru timpul acordat.
este corect ce spuneti dvs. si chiar aici doream sa ajung cu ideea mea.

daca acum v-a facturat cu TVA 0 inseamna ca acest serviciu nu intra in sfera de exceptii (s-a aplicat regula generala B2B) si ar trebui raportat in decl. 390 Vies?

aveti voie sa raportati in vies daca nu sunteti inscrisi in ROI? eu cred ca nu!
multumesc pentru raspunsul dvs , dar ce trebuie sa fac?
luati legatura cu furnizorul si vedeti daca declara operatiunea in vies si intrebati-l de ce a facturat fara tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare servicii intracomunitare vasoklucia vasoklucia Buna ziua, este vorba de o societate in Romania care face consultanta manageriala pentru sportivi, ea comision la plasarea ,intermedierea jucatorului. O ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara, decont tva. RobertSD RobertSD Am cumparat un laptop din Franta in valoare de 400 de euro din care 19,6% fiind TVA. Pe factura este mentionat ca nu este valabila pentru export. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Declaratii tva - urgent ! cristian_conea cristian_conea sunt titular de intr.indiv.(un fel de PFA) si am obiect de activ. SERVICIILE. Am un client cu sediul in Franta si ii fac factura lunara fara TVA (locul ... (vezi toată discuția)