Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisii

Buna ziua! Suntem 9 agenti de paza care ,in urma nemultumirilor am demisionat. Toti in aceeasi zi. Seful de obiectiv ne-a spus ca e posibil sa nu fie aprobate toate demisiile. Este legal? Nu am refuzat preavizul, dar mai vrem sa stim cum il efectuam. Adica: 20 zile lucratoare cu jumatate de program sau 10 zile cu program intreg?
Cum este corect din punct de vedere legal?
Va multumesc.
Demisia se aduce la cunostinta, nu trebuie aprobata.Singurul lucru pe care poate sa vi-l ceara este sa stati in preaviz.
gabitza73 a scris:

Buna ziua! Suntem 9 agenti de paza care ,in urma nemultumirilor am demisionat. Toti in aceeasi zi. Seful de obiectiv ne-a spus ca e posibil sa nu fie aprobate toate demisiile. Este legal? Nu am refuzat preavizul, dar mai vrem sa stim cum il efectuam. Adica: 20 zile lucratoare cu jumatate de program sau 10 zile cu program intreg?
Cum este corect din punct de vedere legal?
Va multumesc.

Potrivit art. 81 alin. (4) din Codul muncii (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
Nu am vazut contractul de munca! Seful de obiectiv este unchiul patronului. El zice ca trebuie sa stam 2 saptamani. De acord , nu vrem sa plecam fara preaviz, dar daca ma obliga la 2 saptamani, desi nu am contract de munca ce fac? Le lucrez program redus in loc de 12 ore, 6 ore. Sau o saptamana cu program normal?
1. - Demisia (art.81 din Codul muncii) nu se aproba, ea se comunica in scris angajatorului iar acesta ia la cunostinta si se conformeaza prevederilor legale (intocmeste decizia de incetarea a CIM prin demisie).
- In perioada preavizului, in cazul demisiei, se lucreaza in program normal.
2. Banuiesc ca la dvs. este vorba de o incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) si in acest caz este nevoie de acordul angajatorului si nu exista preaviz (incetarea CIM se face la o data stabilita de comun acord, intre parti).
Va multumesc. Sarbatori fericite!