Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce sanctiuni pot primi in cazul unui neprezentari timp ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce sanctiuni pot primi in cazul unui neprezentari timp de 1 zi la locul de munca ?

Buna ziua ma numesc Radu si as dori sa aflu ce sanctiuni as putea primi in cazul in care nu ma prezint 1 zi la munca ?
Verificati prevederile Regulamentului Intern
1. Toate actele de indisciplina si sanctionarea lor sunt prevazute in Regulamentul intern al unitatii.
2. Daca nu exista Regulament intern nu puteti fi sanctionat, nu exista baza legala pentru sanctiune.
Ion83 a scris:

Buna ziua ma numesc Radu si as dori sa aflu ce sanctiuni as putea primi in cazul in care nu ma prezint 1 zi la munca ?

Ar trebui sa verificati in Regulamentul Intern asa cum a afirmat si doamna Sandu mai sus, acolo fiind trecute abaterile disciplinare si sanctiunile ce se aplica.

Codul Muncii actualizat 2011
CAPITOLUL I
Regulamentul intern
Art. 242
Regulamentul intern cuprinde cel puţin următoarele categorii de dispoziţii:
a) reguli privind protecţia, igiena şi securitatea în muncă în cadrul unităţii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminării şi al înlăturării oricărei forme de încălcare a demnităţii;
c) drepturile şi obligaţiile angajatorului şi ale salariaţilor;
d) procedura de soluţionare a cererilor sau a reclamaţiilor individuale ale salariaţilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii în unitate;
f) abaterile disciplinare şi sancţiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinară;
h) modalităţile de aplicare a altor dispoziţii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor.

CAPITOLUL II
Răspunderea disciplinară
Art. 248
(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
(2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specială, se stabileşte un alt regim sancţionator, va fi aplicat acesta.
(3) Sancţiunea disciplinară se radiază de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacă salariatului nu i se aplică o nouă sancţiune disciplinară în acest termen. Radierea sancţiunilor disciplinare se constată prin decizie a angajatorului emisă în formă scrisă.

[ link extern ]

Nu vi se poate aplica, insa, nici o sanctiune disciplinara (cu exceptia avertismentului scris) inainte de a se fi efectuat o cercetare disicplinara.
CAPITOLUL II
Răspunderea disciplinară
Art. 251
(1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nicio măsură, cu excepţia celei prevăzute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) În vederea desfăşurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora şi locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze şi să susţină toate apărările în favoarea sa şi să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele şi motivaţiile pe care le consideră necesare, precum şi dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.

[ link extern ]
Sarabatori fericite!
L.C.
Ion83 a scris:

Buna ziua ma numesc Radu si as dori sa aflu ce sanctiuni as putea primi in cazul in care nu ma prezint 1 zi la munca ?

Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Asadar, este lasata la altitudinea angajatorului daca va aplica sau nu o sanctiune disciplina ... insa , aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale, care sunt stabilite în scopul de a asigura eficienţa combaterii unor acte şi comportamente dăunătoare muncii, şi de a stabili cu exactitate faptele, de a garanta dreptul de apărare al salariatului.

Prin urmare, sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
In caz contrar, decizia de sanctionare este lovita de nulitate absoluta.

De asemenea, angajatorul poate nu dispune aplicarea unei sanctiuni ... situatie in care pentru acea zi veti aparea absent nemotivat.