Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati intr-o situatie:

Am o garsoniera inchiriata cu contract de inchiriere si as dori sa infiintez o firma care sa aiba sediul acolo. Avand in vedere ca e o garsoniera inchiriata, pot sa infiintez o firma cu sediul social acolo?
In caz ca se poate as dori sa-mi spuneti, daca se poate, cum se face.

Va multumesc frumos.

Veti avea nevoie de acordul proprietarului pentru a infiinta o societate cu sediul social in imobilul respectiv.
In orice caz, o activitate comerciala veti putea desfasura doar daca destinatia spatiului este una comerciala. Altfel,puteti doar sa declarati sediul social, fara sa desfasurati efectiv activitate comerciala.
dmdaniel a scris:

Am o garsoniera inchiriata cu contract de inchiriere

Aveti o garsoniera ca proprietar si ati inchiriat-o la altcineva, sau aveti o garsoniera luata in chirie de dvs?
Daca sunteti proprietar, puteti declara sediu social pentru o firma, cu conditia obtinerii acordului vecinilor limitrofi. Exista un formular special la Reg. com.
Apoi, va mai trebuie o adeverinta si un certificat de la finante.
Daca sunteti chirias in acea garsoniera, in afara de toate acestea, va mai trebuie si acordul proprietarului.
juridic dana a scris:

In orice caz, o activitate comerciala veti putea desfasura doar daca destinatia spatiului este una comerciala. Altfel,puteti doar sa declarati sediul social, fara sa desfasurati efectiv activitate comerciala.

m-a surprins raspunsul pt. ca la reg.comertului chiar si numai pt. sediu social fara activitate comerciala este cerut acordul vecinilor, acel acord de la art42 din legea230/2007 care trebuie luat de la vecini cind se schimba destinatia spatiului
reiese ca la reg.comertului sediul social este considerat spatiu cu destinatie comerciala
asa ca va intreb @juridic dana, ce v-a determinat sa sustineti ceea ce ati scris mai sus?
am mai pus intrebari cu acest subiect care mi-a creat si mie probleme
am citit undeva pe forum ca ar exista si o hotarire a ICCJ sectia com. in care se arata ca sediul social nu este spatiu comercial
nu am gasit acea hotarire, ma poate ajuta cineva?
Se pot desfasura activitati de birou pentru societate, deci nu neaparat activitati comerciale la sediu.
sad a scris:

Se pot desfasura activitati de birou pentru societate, deci nu neaparat activitati comerciale la sediu.

vreti sa spuneti ca o activitate de birou la sediul social nu inseamna neaparat activitate comerciala ? prin urmare spatiul respectiv nu are destinatie comerciala? unde este definita destinatia comerciala, in ce lege?
daca ar fi asa ar trebui ca la reg.com. sa poata fi inregistrat sediul social pt.activitate de birou fara acel formular cu acordul vecinilor
dar cel putin la of.reg.com. bucuresti asa ceva nu se poate, cum este corect?