Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare dupa noua lege?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare dupa noua lege?

as vrea sa stiu si eu urmatorul lucru; am cumparat o Dacia Solenza pe 18 decembrie(data care apare pe contractul de vanzare-cumparare), e programata la RAR pe 5 ianuarie (caci nu mai erau locuri), deci cam la jumatatea lui ianuarie urmeaza sa fie inscrisa pe numele noului proprietar. Masina e din 2005, inmatriculata in Romania si a avut un singur proprietar pana acum cand am cumparat-o, prin urmare sunt al doilea proprietar al ei. cum va fi cu noua taxa, asta imensa, va trebui sa o platesc la inmatriculare sau nu?
Si daca da, pot face ceva sa evit acest lucru? Ce anume caci sincer dupa ce am dat 2000 euro pe ea nu mai am de unde sa dau inca o data pe atat sau chiar mai mult ca sa o inmatriculez pe numele meu.
Atunci când se achizitioneaza autoturism înmatriculat în România înainte de 1 ianuarie 2007 proprietarul va fi obligat să achite o taxă de poluare.
Noua taxă auto, valabilă din 2012, se aplică şi maşinilor second-hand aduse din străinătate, indiferent de vechimea acestora.
Noua taxă auto e calculată în funcţie de trei caracteristici ale automobilului: capacitatea cilindrică, vechimea auto şi nivelul de poluare.
Diferenţa între euro 3 şi euro 5 este apreciabila din punct de vedere financiar .

Dacia Logan 1.6
An de fabricaţie: 2005 - 2006
Norma de poluare: Euro 3
Taxa auto 2012: circa 11.500 lei