avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie pentru perioada cotizata sub 1 an
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie pentru perioada cotizata sub 1 an

Sunt pensionar de limita de varsta; am lucrat, ca pensionar, cu contract nedeterminat ,1 an si 8 luni. Dupa 1 an de activitate am solicitat si mi s-a aprobat de catre Casa de pensii,recalcularea pensiei initiale.
Intrebare :
Pot solicita acum, o noua recalculare a pensiei pentru restul de 8 luni, evidentiate bineinteles in Carnetul de munca ?
Cel mai recent răspuns: cocos44 , utilizator 21:35, 21 Decembrie 2011
Da.Se poate cere recalcularea dupa orice perioada de stagiu adaugat.
Foarte multumesc ! Asa voi proceda !
O seara buna in continuare !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie Dala16 Dala16 Buna ziua, Sunt pensionata la limita de varsta de la 1.07.2014, dar lucrez cu contract pe termen determinat. Intrebare: cum este mai bine, sa cer recalcularea ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie vicamircea vicamircea Sunt pensionar din anul 2009. Între timp am făcut contracte cu societăţi comerciale cu capital privat, pentru 2 ore/zi. Aceste firme au plătit pentru mine ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei pentru stagii realizate dupa pensionare simavio simavio Daca un pensionar lucreaza de 1 an si jumatate cu contract de munca,cam dupa cat timp se poate prezenta la casa de pensii pentru a i se recalcula pensia cu ... (vezi toată discuția)