Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prescriptia dreptului la actiune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prescriptia dreptului la actiune

Care este termenul de actionare in instanta a unui debitor?
Decretul lege nr 167/1958 prevede termenul general de prescriptie de 3 ani
despre obiectul prescriptiei, termenul, cursul prescriptiei extinctive, puteti citi in noul cod civil de la art 2500 pana pe la 2556.
Art. 2.517. - Termenul prescripției este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.
( decretul 167/1958 e abrogat )
Dar daca au trecut mai mult de trei ani, timp in care debitorul a mai fost notificat, anual, cu privire la debitul sau?
despre ce e vb mai exact ? o notificare nu intrerupe termenul de prescriptie
gi-jane2, moderator
Mai intai, va multumesc pentru raspunsuri. Precizez ca este vorba despre un contract de prestari servicii din anul 2004, beneficiarul nemaiplatind ultimele facturi. De atunci s-a mai facut un proces-verbal de conciliere, in 2006, graficul de reesalonare a platii fiind initial respectat, stingandu-se astfel o parte din datorie. In septembrie 2007 am primit o adresa prin care eram invitati la noi negocieri, invitatie careia nu i s-a dat curs. De atunci au fost trimise beneficiarului, anual, notificari cu privire la debitul ce il inregistreaza fata de noi, notificari ce nu au avut nicio urmare. Date fiind aceste precizari, dreptul la actiune impotriva acestui debitor s-a prescris? As dori ca raspunsul sa cuprinda si temeiul legal.
aleodor27, utilizator