avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Legea 221/2009 - despagubiri fostii detinuti politici
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Legea 221/2009 - despagubiri fostii detinuti politici

Buna ziua. Fiti amabili si spuneti-mi si mie ce sa mai intamplat cu legea 221/2009 privind despagubirile fostilor detinuti politici? Sotul meu a fost arestat 13 ani si 8 luni, cu eliberare in anul 1964. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 06:55, 6 August 2012
Prin decizia nr. 12/2011 privind recursul in interesul legii ICCJ "Stabileşte că, urmare a deciziilor Curţii Constituţionale nr. 1.358/2010 şi nr. 1.360/2010, dispoziţiile art. 5 alin. (1) lit. a) teza I din Legea nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora şi-au încetat efectele şi nu mai pot constitui temei juridic pentru cauzele nesoluţionate definitiv la data publicării deciziilor instanţei de contencios constituţional în Monitorul Oficial".

In concluzie despãgubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare, in temeiul acestei legi, nu se mai acorda.
Ultima modificare: Luni, 26 Decembrie 2011
rarespopa, utilizator
au fost insa castigate actiuni pe alte temeiuri Sre ex. art. 2 sau dreptul comun ....depinde daca mai puteti modifica actiunea si daca gasiti un avocat care sa v-o intemeieze.
rarespopa a scris:

Prin decizia nr. 12/2011 privind recursul in interesul legii ICCJ "Stabileşte că, urmare a deciziilor Curţii Constituţionale nr. 1.358/2010 şi nr. 1.360/2010, dispoziţiile art. 5 alin. (1) lit. a) teza I din Legea nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora şi-au încetat efectele şi nu mai pot constitui temei juridic pentru cauzele nesoluţionate definitiv la data publicării deciziilor instanţei de contencios constituţional în Monitorul Oficial".

In concluzie despãgubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare, in temeiul acestei legi, nu se mai acorda.


-as vrea sa stiu si eu daca, totusi, se mai pot introduce cereri de despagubiri, in temeiul acestei legi, art.5, alin.1, lit.b, chiar daca urmeaza a fi respinse, cu scopul de a combate aceste decizii arbitrare si abuzive, atit a Curtii Constitutionale cit si a Inaltei Curti, si cu scopul de a nu rata termenul in cazul in care justitia romana va revenii asupra abuzurilor ei.
Pentru d-na Av.Antoanela................Rog sa-mi spuneti ce intelegeti prin dreptul comun, deoarece undeva am vazut ca dupa un domn avocat, acesta ar fi art.504 din CPP, insa eu ma gandesc la rasp. civila delictuala respectiv, raspunderea proprie si rasp.comitentului pentru faptele prepusului, avand la baza raportul de munca ( ofiter care a dat ordin de executare a mai multor persoane, fiind angajat al sigurantei, structura al Min. de Interne de atunci.
Rog sa-mi dati cateva detalii privind actiunile castigate pe dreptul comun.!!!
@dmh, nu poti combate deciziile CCR, sunt poate singurele care sunt nu pot fi inamovibile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 221/2009 lilianapop lilianapop Ce posibilitati juridice mai au fostii detinuti politici cu procese in curs de desfasurare, in urma pronuntarii deciziei nr. 12/2011 a Inaltei Curtii care ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 valentinu valentinu mai este valabil art.5 din legea 221/2009?am inteles ca s-a dat ordonanta de urgenta in anul 2010 prin care s-a abrogat acest aricol (vezi toată discuția)
Aplicabilitatea art. 5 alin 1 lit a) legea 221/2009 Antoanela Geaman Antoanela Geaman Dragi colegi, m-ar interesa parearea voastra in ce priveste aplicabilitatea art. 5 alin 1 lit a) Legea 221/2009, avand in vedere deciziile controversate ale ... (vezi toată discuția)