Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata factura SRL fara activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata factura SRL fara activitate

Buna ziua,

Am infiintat de curand o firma (SRL cu asociat unic). Firma are sediu social si punct de lucru in acelasi spatiu. Firma este infiintata in jurul datei de 20 decembrie 2011. In luna ianuarie mi se va emite prima factura pentru spatiul inchiriat. Eu vreau sa declar la Anaf inceperea activitatatii economice doar din luna februarie 2012.

Intrebarile mele sunt:

1. Mi se poate emite acea factura pe firma in ianuarie 2012 chiar daca o sa declar la Anaf inceperea activitatii firmei doar din februarie 2012? Mentionez ca nu am inregistrat inca firma la Anaf (am termen 30 de zile de la infiintare).

2. Tot in luna ianuarie 2012 as vrea sa achizitionez servicii de reseller hosting (gazduire web ca reseller) pentru firma mea. Pot incheia acel contract cu distribuitorul de servicii de hosting si plati factura proforma aferenta primei luni chiar daca nu voi fi fost inceput activitatea economica la data respectiva?

Va multumesc.
Cred ca faceti o confuzie.Firma este deja in activitate incepand cu data eliberarii ceritificatului de inmatriculare.
Cautati aici si o sa va convingeti
[ link extern ]
Aveti dreptate, cred ca fac eu o confuzie. Dar mi s-a spus ca in termen de 30 de zile de la infiintare trebuie sa "declar" (cred ca asta e termenul) firma la Anaf (prin depunerea unor copii dupa niste documente) si tot atunci sa anunt si cand incep activitatea.
sfatul meu este sa luati legatura cu un contabil care este in masura sa va dea sfaturi utile si poate sa va ajute sa evitati amenzile usturatoare pt.nu stiu ce declaratie nedepusa in termenul legal.