Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TVA TRIMESTRIAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TVA TRIMESTRIAL

Care este cifra de afaceri cand se depune TVA lunar si declaratia 010 pana cand se depune ?

ART. 156^1 Perioada fiscală

(1) Perioada fiscală este luna calendaristică.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România conform art. 132 şi 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor, cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri.

In situatia dvs., trecerea de la trimestru calendaristic la luna calendaristica are loc din anul imediat urmator depasirii cifrei de 100.000 euro, deci incepand cu luna ianuarie 2012. So,pana pe data de 25 ianuarie 2012 trebuie sa depuneti la organul fiscal competent o declaratie de mentiuni in care se inscrie cifra de afaceri realizata in anul 2011,

Aveti cumva si achizitii intracomunitare?
Nu va multumesc.
calin felicia a scris:

Nu va multumesc.

Pot sa sper c-ati uitat o virgula intre "nu" si "va multumesc"?:):)
Bineinteles ca am uitat virgula.Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra,