Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data de incetare a contractului in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data de incetare a contractului in Revisal

Buna ziua,
Data de incetare a contractului (CIM) care se completeaza in caseta "data de incetare" este ultima zi in care se lucreaza sau prima zi in care nu se mai lucreaza?
Mai precis, un CIM intre 01.01.2009 si 31.12.2011 are ca data de incetare 31.12.2011 sau 01.01.2012?
Multumesc.
Data de incetare = 31.12.2011 ... art.56 alin.1 lit.i C.mun. prevede clar ca , c.i.m. existent inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat c.i.m. pe durata determinata....
a) Vad ca lit(i) se refera la CIM pe durata determinata. Sa inteleg ca logica este aceeasi la toate incetarile de CIM?
b) Mergand mai departe, in cazul unei suspendari, exemplu intre 1 si 10 ale lunii, ...data incetarii suspendarii va fi 10? sau 11?
1. Daca doriti putem urma logica fiecarei modalitati de incetare a c.i.m. , astfel:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor : Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

- incetare c.i.m. in situatia in care se acorda preaviz : c.i.m. va inceta la data expirarii termenului de preaviz ....

Eu m-am referit la art.56 lit.i C.mun. deoarece ati specificat in mesaj : Mai precis, un CIM intre 01.01.2009 si 31.12.2011 ...

2. Data incetarii suspendarii va fi data de 10 , intrucat perioada de suspendare este cuprinsa intre 1-10 si nu intre 1-11 ...
cim pe durata determinata "perioada xxx pana la 31.12.2011.
dupa mine, ultima zi in care salariatul lucreaza, este 31.12.2011.
data incetarii cim aste 01.01.2012
Bun, ca sa nu diluam conversatia, hai sa ne referim doar la freeelis a scris:
- incetare c.i.m. in situatia in care se acorda preaviz : c.i.m. va inceta la data expirarii termenului de preaviz ....

Exemplu: preaviz 15 zile, intre 1-15 ale lunii respective.
Data incetarii CIM cf. art.81(1), care trebuie trecuta in caseta din Revisal (despre care vorbim), este 15 sau 16?
Eu am sentimentul ca este 16 pentru ca pe 15 CIM nu este expirat, el isi produce efectele in data de 15

Later edit:
Subscriu si la mesajul lui Herra
ContSters230435, utilizator