Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM perioada determinata

Buna ziua !
Am un angajat cu CIM per. det pana la 31.12.2013.
In decizia de incetare voi trece : inceteaza CIM cu 31.12.2013 sau 01.01.2014 ?
Eu interpretez asa : Cim este in vigoare pana la 31.12.2013 - deci ar trebui sa inceteze incepand cu 01.01.2014. Dar asta este doar parerea mea ....

Multumesc !
C.i.m. inceteaza de drept la data de 31.12.2013, conform art.56 alin.1 lit.i C.mun.

La aceasta data se va tranmsite in REVISAL incetarea c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. - Data incetarii contractului individual de munca (CIM) este ziua urmatoare ultimei zile in care salariatul a fost la lucru, a fost pontat.
- Data incetarii CIM nu face parte din durata CIM.

2. Asadar, in cazul prezentat de dvs. CIM va inceta cu data de 01.01.2014.

3. Citit si pe:

[ link extern ]
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun., contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata.

Prin urmare, data incetarii c.i.m. este data expirarii duratei pentru care a fost incheiat si nu ziua urmataoare a acestei date.

1. Asa este, Codul muncii spune:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

2. - Dar data expirarii termenului CIM nu este ultima zi in care lucreaza si este pontat salariatul ci ziua imediat urmatoare.
- CIM nu poate expira in ultima zi de lucru a salariatului deoarece acesta ar pierde o zi de vechime in munca.
- Data expirarii termenului CIM nu poate fi aceeasi cu data incetarii CIM.
- Data incetarii CIM nu face parte din CIM, din perioada in care acesta este valabil.

3. - Orice incetare a unui CIM se face incepand cu ziua urmatoare ultimei zile lucrate de catre salariatul respectiv.
- Asa am procedat mereu in activitatea mea si asa procedeaza toti colegii mei de breasla si nu a spus nimeni de la ITM ca nu este legal.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Cred ca va contraziceti cu textul de lege care este baza legala a sustinerii mele.

Care este textul de lege care reglementeaza ce fel de zi este data incetarii c.i.m. ?