Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim pe perioada determinata

un contract incheiat pentru intervalul 12.4 - 11.7. cu ce data se desface contractul - 11.7 ultima zi sau cu 12.7?
Cu data de 11.07.2012 .. potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata.
ultima zi lucrata este 11 si data cu care ii desfac contractul este tot 11?
Cu data de 11.07.2012 ..
Data incetarii CIM pe durata determinata prin expirare este 11.07.2012, iar in Revisal se introduce cu data de 12.07.2012 intrucat ultima zi lucrata de 11.07. Nu poate opera incetarea in ziua lucrata, apare o neconcordanta persoana lucreaza inclusiv in ziua de 11.07. (deci este platita) iar in data de 12.07. opereaza incetarea in Revisal.
Chiar asa? .. de unde ati dedus dvs asa ceva, cand art.56 alin.1 lit.i C.mun. prevede expres care este data incetarii c.i.m. incheiat pe durata determinata ...

art,56 alin.1 lit.i C.mun. : Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Din cate se observa nu scrie ca data incetarii c.i.m. este ziua urmatoare celei in care expira durata pentru care a fost incheiat c.i.m....