avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim pe perioada determinata

un contract incheiat pentru intervalul 12.4 - 11.7. cu ce data se desface contractul - 11.7 ultima zi sau cu 12.7?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:19, 30 Octombrie 2012
Cu data de 11.07.2012 .. potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata.
ultima zi lucrata este 11 si data cu care ii desfac contractul este tot 11?
Cu data de 11.07.2012 ..
Data incetarii CIM pe durata determinata prin expirare este 11.07.2012, iar in Revisal se introduce cu data de 12.07.2012 intrucat ultima zi lucrata de 11.07. Nu poate opera incetarea in ziua lucrata, apare o neconcordanta persoana lucreaza inclusiv in ziua de 11.07. (deci este platita) iar in data de 12.07. opereaza incetarea in Revisal.
Chiar asa? .. de unde ati dedus dvs asa ceva, cand art.56 alin.1 lit.i C.mun. prevede expres care este data incetarii c.i.m. incheiat pe durata determinata ...

art,56 alin.1 lit.i C.mun. : Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Din cate se observa nu scrie ca data incetarii c.i.m. este ziua urmatoare celei in care expira durata pentru care a fost incheiat c.i.m....

Alte discuții în legătură

Nelamurire incetare contract Daliborka Daliborka Buna ziua, am o nelamurire daca am un angajat pe perioada determinata 01.05.14-01.11.14, in revisal operez incetare cim 55i cu 02.11? sau cu 01.11? Eu stiu ... (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata silvia99 silvia99 va rog frumos, in cazul unui cim pe per determinata,cand acesta inceteaza (si angajatorul nu vrea prelungirea) angajatul va primi decizia de incetare cu ... (vezi toată discuția)
Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)