Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie depasire pe linie continua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie depasire pe linie continua

Mi-a fost retinut permisul pentru depasire pe linie continua . In PV nu sunt trecute :
- ocupatia si locul de munca
- numarul de inmatriculare al masinii
- locul si imprejurarile in care am facut depasirea ( scrie doar E79 Podari )
In masina am fost cu prietena si am mentionat acest lucru in PV .
Se poate cere anularea PV din lipsa de elemente esentiale ?
Multumesc
pentru lipsa numarului masinii, da, puteti cere anularea.. aveti sanse. succes!
Analizati continutul PV sub aspectul respectarii prev disp art 16,17,19 din OG nr 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor
Da tot ce ati postat constituie elemente de contestare a PV dar toate ar putea sa cada daca politia are proba filmata care sa raspunda elementelor lipsa de pe PV.
Nu sunt elemente esentiale iar dvs. trebuie sa dovediti ca vi s-a produs o vatamare ce nu poate fi inlaturata decat prin anularea procesului verbal de contraventie.

Potrivit art. 17 din OG nr. 2/2001, sunt patru mentiuni a caror absenta atrage nulitatea absoluta a procesului verbal de contraventie:
1. numele, prenumele, calitatea si semnatura agentului constatator;
2. numele si prenumele contravenientului;
3. fapta savarsita;
4. data savarsirii acesteia, care nu se confunda cu data incheierii procesului verbal de contraventie.

Lipsa mentiunilor prevazute la art. 16 din OG nr. 2/2001 este sanctionata cu nulitatea relativa a procesului verbal de contraventie, asta insemnand ca nulitatea procesului verbal de constatare a contraventiei poate fi invocata doar daca s-a pricinuit partii o vatamare ce nu se poate inlatura decat prin anularea acestui act.

In acest sens s-au pronuntat Sectiile Unite ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie prin Decizia nr. XXII/2007, dezlegarea data problemelor de drept judecate fiind obligatorie pentru instantele judecatoresti.
[ link extern ]