avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca vs salar minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca vs salar minim

Buna ziua.
contractul meu de munca este scris cu doua tipuri de stilou.
tot contractul mai putin rubrica D.Locul de munca si E.felul munci care sint scrise cu un fel de stilou iar cele doua rubrici cu alt tip de stilou.
intrbarile mele sint:- daca este corect?
-la Felul muncii scrie confectioner tamplarie din al si mase plastice conform clasificari ocupatiilor din Romania (conform certificatului de calificare obtinut in urma unui curs platit de mine) dar la rubrica J. salarizare scrie suma de 500 lei------- nu trebui-a sa scrie 648 conform unui salar minim de calificat?
-cum pot solicita angajatorului sa scrie salarul corect(daca exista o lege care sa-l oblige acest lucru)?
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:44, 16 Octombrie 2008
Aratati angajatorului Contractul colectiv de munca unic la nivel national (CCMUNN) pe anii 2007-2010:

ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

CCMUNN este inregistrat la Ministerul Muncii cu nr.2895/21/29.12.2006 si este publicat in M.O. partea V, nr.5/29.01.2007

Codul Muncii :
Art. 241. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
d) pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel naţional.

Art. 247. - În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.

Intr-adevar, salariul minim brut pe economie pentru un muncitor calificat este de 648 lei incepand cu data de 01.10.2008.
Vedeti raspunsul meu la mesajul privat pe care mi l-ati trimis ieri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Muncitor caificat vs. necalificat maria_cseh maria_cseh Bună ziua. Vă rog un sfat în numele vecinei mele. Dânsa are un fiu care a terminat profesionala cu diploma de tâmplar.A fost angajat ca tâmplar la o ... (vezi toată discuția)
Salariul minim brut studii superioare-va rog sa ma lamuriti cezarina19 cezarina19 Imi cer scuze, insa discutiile anterioare nu m-au ajutat sa inteleg exact situatia. De aceea, as dori un raspuns scurt, clar si concis, la urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Contracte 2011 - cor 2011 - indicii de salarizare? pacepa_2001 pacepa_2001 Buna ziua. Vad ca nu se stie deocamdata nimic de noul contract colectiv #-o#-o#-o... 1.In ce conditii de salarizare, ma refer la indici, s-ar incadra, pe ... (vezi toată discuția)