Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizarea inegala a timpului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizarea inegala a timpului de munca

Buna ziua.
Angajatul incadrat cu contract individual de munca,cu norma intreaga de salarizare,cu o repartizare inegala a timpului de munca ,cu respectarea duratei normale de 40 de ore pe saptamana(conform art. 110(2) din C.M.) are dreptul la dublul salariului cuvenit pentru ziua de sambata? ,,Sambata,,care ar fi o zi de repaus in cazul repartizarii uniforme a timpului de munca,iar in cazul angajatului a devenit zi lucratoare deoarece altfel nu se conforma duratei normale a timpului de munca de 40 de ore pe saptamana.
1. In ajutorul dvs. va mai dau un extras din Codul muncii:

Art. 113. - (1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

2. Daca sunt respectate zilele libere cuvenite, daca in CCM si in RI nu este prevazut altfel, zilele lucrate sambata se platesc normal.