Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cotele de contribuþii de asigurãri sociale pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cotele de contribuþii de asigurãri sociale pentru anul 2012

Cotele de contribuţii de asigurări sociale pentru anul 2012

Direcţia Generală a Finanţelor Publice a Judeţului Vâlcea informează contribuabilii că au fost publicate: Legea nr. 294/2011 a bugetului asigurărilor sociale de stat pe 2012, în Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 913/22.12.2011 şi Legea nr. 293/2011 a bugetului de stat pe 2012 în Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 914/22.12.2011.

Potrivit acestor acte normative, de la 1 ianuarie 2012, contribuabilii care au personal angajat cu contract individual de muncă vor aplica cotele precizate mai jos.

Pentru angajator:

- contribuţia de asigurări sociale pentru condiţii:

a) normale de muncă - 20,8%;

b) deosebite de muncă - 25,8%;

c) speciale de muncă - 30,8%;

- contribuţia datorată în funcţie de clasa de risc între 0,15 şi 0,85%,

- contribuţia de asigurări de sănătate - 5,2%;

- contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii - 0,85%;

- contribuţia datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj - 0,5%;

- contribuţia datorată la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale
- 0,25%.

Atenţie! Aceste cote se aplică începând cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2012 care au termen legal de declarare până la 25 februarie 2012.

Pentru angajat:

- contribuţia individuală de asigurări sociale - 10,5%, indiferent de condiţiile de muncă;

- contribuţia individuală de asigurări de sănătate - 5,5%;

- contribuţia individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj - 0,5%.

[ link extern ]

Aceleasi cote af. contributiilor sociale au fost si pentru anul 2011.
kittycriss a scris:

Aceleasi cote af. contributiilor sociale au fost si pentru anul 2011.

Da, dar nu e rau ca au fost pomenite avand in vedere ca acestea se stabilesc anual. Deci, puteau sa se schimbe.
Unele topice deschise au caracter informativ, tocmai pentru a veni in sprijinul colegilor si utilizatorilor forumului. Este si cazul acestui topic, stimate/a @kittycriss. :)