Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari - contracte munca
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari - contracte munca

Avem in asociatia de proprietari, ca salariati: presedinte, cenzor, administrator, femeie de serviciu.
1. Conform Codului Muncii actual, care din aceste persoane trebuie angajate cu Contract de munca si care nu (daca exista asa ceva)?
2. Daca nu se angajeaza cu contract de munca, care este forma de angajare, prin care va fi salariat?

Multumesc.
elenamarta, utilizator
1. Codul Muncii nu impune ca o anumite persoane sa fie angajate cu c.i.m. ..

2. Desfasurarea unor activitati de catre acele persoane se poate face in baza unui c.i.m. cu timp partial sau cu norma intreaga, in baza unui contract de mandat - presedinte, cenzor - sau conventie civila daca este vorba despre activitati nepermanente.
Totusi, dupa cate stiu, cf. continutului, contractul de mandat este un act de reprezentare, de imputernicire si nu un contract pentru drepturi salariale.
Nu cred ca poate inlocui un contract de munca sau o conventie civila (salariala).
Contractul de mandat tine loc pentru functiile alese (presedinte, cenzor) de contract de munca, numai ca acest contract nu se depune la ITM deoarece presedintele si cenzorul nu sunt angajati si nu isi desfasoara activitatea dupa Codul Muncii. De exemplu ei nu pot fi concediati sau nu li se poate aplica vreo sanctiune pentru ca nu ar avea cine sa le-o aplce, nefiind angajati.
Lor li se poate retrage reprezentarea, ca sa zicem asa, de catre AG a proprietarilor.
Dar indemnizarea lor in baza acestui contract de mandat, indemnizatie trecuta in contractul de mandat ii face sa fie asimilati salariatilor din punct de vedere al impozitului si contributiilor pe care trebuie sa le plateasca asociatia pentru aceste indemnizatii la ANAF.

Deci aceste doua functii (pot fi si altele) nu sunt angajate, ci alese, dar fiscal ele sunt inscrise in Decl.112 la ANAF in sectiunea de salariati (asimilati salariatilor)

Am sa va fac aici o schema a personalului dintr-o asociatie:

Functia ......................... contract ................. ITM ................................... Decl.112

presedintele asociatiei .....mandat...................... - ...................... sectiunea A - salariati
administrator .................... CIM..........................DA......................sectiunea A - salariati
cenzor (ales).....................mandat......................- ........................sectiunea A - salariati
cenzor extern (PFA).......... civil ......................... - ..........................................- .............
cenzor extern ....................CIM .........................DA ..................... sectiunea A - salariati
intendent (gospodar) ...CIM / mandat ...............DA / - ..................sectiunea A - salariati
ingrijitor cladiri ...................CIM .........................DA ......................sectiunea A - salariati
gradinar ........................ conv. civila .................- ..........................sectiunea C - conv.civile
curatenie anuala ............conv.civila .................. - .........................sectiunea C - conv.civile

* ingrijitorul de cladiri = femeia / omul de serviciu
elga50, moderator
Multumesc foarte mult pentru acest raspuns profesionist si complet!