Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot pierde indemnizatia pentru cresterea copilului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot pierde indemnizatia pentru cresterea copilului daca inchei un contract de colaborare?

Buna ziua, sunt in concediu de crestere a copilului pe perioada de 2 ani, cu indemnizatia minima de 600 de lei. daca as incepe sa lucrez cu contract de colaborare in domeniul asigurarilor, acumuland astfel venituri suplimentare, as pierde aceasta indemnizatie? Mentionez ca aceste venituri nu ar fi constante in fiecare luna
In acest caz, plata indemnizatiei se suspenda , potrivit art.16 alin.2 lit.i din OUG nr.111/2010 .... insa atentie, plata acesteia se suspenda numai daca copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap ... textul de lege nu face nicio referire daca copilul are varsta cuprinsa intre 1-2 ani , iar tatal sau mama se afla in CCC.