Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Bina ziua,

Va rog, as dori sa stiu urgent daca exista o metoda de a lucra daca sunt in concediu de crestere copil fara sa pierd indemnizatia. Colaborare sau daca pot face un contract intre firma mea si cel cu care urmeaza sa lucrez (prestari servicii). Am posibilitatea de a lucra intr-o banca.

Va multumesc
Conform OUG 111/2010, art.16(2) plata indemnizatiei pentru CCC se suspenda incepand cu luna urmatoare aceleia in care beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.