Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... pierdut contractul de la apartament
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

pierdut contractul de la apartament

Am tot cautat sfaturi pentru pasii care trebuiesc urmati in cazul pierderii/distrugerii a contractului de la apartament, si nu am gasit. Apelez aici ca poate stie cineva cum trebuie procedat, mai ales ca actul este unul vechi dinainte de 89'. Multumesc.
Ati incercat la DAFI?
Da, ar fi incercare utila si cu rezultat daca ati cumparat prin ICRAL.
Va mai aduceti aminte ICRAL-ul de la care ati cumparat? Incercati acolo. Eu am scos din arhiva fostului ICRAL "Foisor" copie dupa contractul de vanzare cumparare a apartamentului.
Multa satatate si numai bine!
Solicitati sa vi se elibereze un duplicat din arhiva institutiei de la care ati cumparat apartamentul, iar daca ati cumparat de la o persoana fizica prin notariat, vedeti care institutie detine arhiva fostului Notariat de Stat.
Arhiva fostului Notariat de Stat este detinuta de Camerele Notarilor Publici, insa fiind inainte de 1989 achizitionat apartamentul , sigur I'l veti gasi la Dafi.