Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu si indemnizatie de maternitate - cabinet ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu si indemnizatie de maternitate - cabinet medical individual

Buna ziua , as dori va rog un raspuns la intrebarea mea. Sunt medic de familie la cabinet medical individual ca persoana fizica autorizata , in relatie contractuala cu casa de asigurari. Din data de 1 mai 2012 voi intra in concediu maternal ( cele 126 de zile) .Intrebarea mea este daca in timpul acestul concediu (cele 126 de zile ) am voie sa obtin venituri impozabile , adica cabinetul meu nu isi va suspenda activitatea , va fi un alt medic inlocuitor pe aceasta perioada pe care il voi angaja cu contract de munca .Venitul cabinetului va fi in contul meu sau nu? multumesc .
cabinetul este diferit de dvs. ca persoana, de aceea aveti cod de identificare fiscal. prin urmare activitatea nu este suspendata decat daca doriti acest lucru si sunteti singura care desfasoara activitatea.
va fi in contul cabinetului nu al dvs. personal. sunt conturi distincte. in nici un caz nu primiti indemnizatia cic e acelasi cont !
Doaaammneee ... Indemnizatia (126 zile) o primiti in contul cabinetului individual, nu al dvoastra personal.
Veniturile obtinute de CMI se fac pe baza CNPul de persoana fizica.
CIFul este pentru contributiile pt salarii ale eventualilor angajati sau pentru TVA (dar nu e cazul la dvoastra ca sunteti scutiti), .. insa atetie!!! ...nu stiu daca puteti angaja la CMI ...tot medic (ca si dvoastra) sau doar personal auxiliar (femeie serviciu, asistenta etc) ...
Va recomand sa nu va pripiti si sa mai cercetati (timp este)
adelanaghi a scris:

Buna ziua , as dori va rog un raspuns la intrebarea mea. Sunt medic de familie la cabinet medical individual ca persoana fizica autorizata , in relatie contractuala cu casa de asigurari. Din data de 1 mai 2012 voi intra in concediu maternal ( cele 126 de zile) .Intrebarea mea este daca in timpul acestul concediu (cele 126 de zile ) am voie sa obtin venituri impozabile , adica cabinetul meu nu isi va suspenda activitatea , va fi un alt medic inlocuitor pe aceasta perioada pe care il voi angaja cu contract de munca .Venitul cabinetului va fi in contul meu sau nu? multumesc .

Profesia de medic, ca profesie liberala, poate fi exercitata si in cadrul cabinetului medical individual,ca in cazul dvs.(nu este nevoie sa fiti PFA)
Dvs. aveti statutul de medic titular in cabinetul respectiv,reprezentant legal al cmi in raport cu autoritatile.

1.Acest cabinet individual realizeaza venituri din diferite surse,principala fiind din
servicii medicale prestate in baza contractului incheiat cu casa de asigurari de sanatate ori cu alte persoane fizice sau juridice.
Veniturile astfel realizate se inregistreaza pe cabinet,nu pe numele dvs deci dvs. personal nu veti figura cu venit pe perioada in care va veti afla atat in concediu maternal(126zile)cat si in perioada concediului pt. crestere copil,in situatia in care doriti sa angajati un medic care sa va preia praxisul in acea perioada si sa nu suspendati activitatea cabinetului.

2.Aveti grija insa sa incheiati din timp cu Casa de Sanatate si Conventia de Inlocuire pt. medicul angajat,in cf. cu normele de aplicare a "COCA"
ContSters136493, utilizator
Va rog sa imi raspundeti in acest caz , impozitul pe venit al cabinetului cine trebuie sa il plateasca? Medicul e angajat cu un salariu fix .Suma virata de casa de asigurari va fi intr-un subcont al contului cabinetului la care am acces atat eu ca reprezentant legal cat si medicul angajat . Eu trebuie sa anunt la ANAF ca sunt in concediu medical si ca sunt inlocuita de alt medic? Am intrebat la ANAF si mi s-a spus sa depun o cerere ca merg in concediu medical si ca voi fi inlocuita de alt medic ca sa nu platesc impozit pe aceasta perioada .Daca depun o asfel de cerere inseamna ca imi suspend activitatea cabinetului ? Casa de Asigurari mi-a zis ca nu pot sa suspend activitatea cabinetului ca atfel pierd contractul cu casa de asigurari .Medicul angajat va lucra cu CIF-ul meu .Cum nu voi figura cu venit ca reprezentant legal al cabinetului daca intra banii virati de casa de asigurari pe CIF-ul meu pe aceasta perioada ? eu stiu ca impozitul se plateste pe CNP , la fel si concediu medical. Va rog sa ma lamuriti pentru ca am primit tot felul de pareri si de sfaturi si nu stiu cum e bine .