Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... parinte al unui copil cu cetatenie irlandeza
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

parinte al unui copil cu cetatenie irlandeza

sant parintele unui copil cu cetatenie irlandeza ,eu am cetatenie romana vreau sa ma mut intr_o alta tara europeana ,primesc dreptul de sedere si dreptul de munca in accea tara sau nu ?va multumesc ca ati citit acceasta intrebare poate stupida dar de mare folos
Alex_Munteanu a scris:

Drept de sedere are oricum, dreptul de munca ar fi poate singurul beneficiu.

Nici asta nu e sigur. Faptul ca autoritatile nu se deranjeaza sa o expulzeze nu e acelasi lucru cu a avea drept de sedere. Dreptul de sedere mai mult de trei luni este reglementat de art. 7 si Art. 14 din Directiva de libera circulatie a cetatenilor europeni.

Alex_Munteanu a scris:

Edit: In Germania au fost ridicate restrictiile de munca.

Doar partial, vezi [ link extern ]
si [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator