Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formulare si exemple practice pentru evaluarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formulare si exemple practice pentru evaluarea profesionala

Marturisesc ca am incheiat toate formalitatile privind criterii de evaluare al performantelor si procedura de evaluare. Am intocmit act aditional, am adus completare la ROI. In practica insa nu stiu sa definitivez acest proces.
Am nevoie de un caz practic.
Multumesc.

S.C. …SRL
Sediul Loc. ...
J
C.U.I.

ACT ADIŢIONAL NR. _______/_______
La contractul de muncă înregistrat sub nr. __________________

Subsemnatul........., reprezentant legal al ..................._ şi salariatul(a)________________________________ în temeiul art.41 din Codul Muncii - Legea 53/2003 am convenit la modificarea contractului individual de muncă încheiat şi înregistrat sub nr ______________________ în registrul general de evidenţă a salariaţilor, astfel: începand cu data de_______________, se modifică (în temeiul Legii 40/2011) contractul individual de muncă al d-nei/d-nului _______________________________________CNP________________________________ după cum urmează:

f. Criterile şi etaloanele de evaluare a performanţei angajatului
1.Calitatea muncii (îndeplinirea sarcinilor trasate în fişa postului şi a obiectivelor).
2.Adaptarea la condiţii noi (Adaptabilitate/Flexbilitate).
3.Munca în echipă.
4.Comportament (Disciplina şi prezenţa la lucru) :
a)Respectarea prevederilor Regulamentului Intern;
b)Comportament;
c)Prezenţa la lucru.
5.Respectarea procedurilor şi regulilor SSM (Sănătate şi Securitate în Muncă) şi PSI (Prevenirea şi Stingerea Incendilor).

a)Angajatorul va considera următoarele etaloane de evaluare a criterilor :

1.Calitatea muncii (îndeplinirea sarcinilor trasate în fişa postului şi a obiectivelor).

=
Excepţional 4
=
Lăudabil 3
=
Eficace 2
=
Necesită îmbunătăţiri 1
=
Inacceptabil
Nu face erori niciodată.
Depăşeşte obiectivele şi cerinţele postului. Nu face erori aproape niciodată. Depăşeşte ocazional obiectivele şi cerinţele postului. Erori ocazionale. Atinge în mod constant obiectivele şi cerinţele postului. Aproape de medie.
De cele mai multe ori nu atinge obiectivele şi cerinţele postului. Prea multe erori.
Frecvent sub obiectivele şi cerinţele postului.

2. Adaptarea la condiţii noi (Adaptabilitate / Flexbilitate )

=
Excepţional 4
=
Lăudabil 3
=
Eficace 2
=
Necesită îmbunătăţiri 1
=
Inacceptabil
Acomodare excepţională. Acomodare uşoară. Mici dificultăţi de acomodare. Necesită o perioadă mai lungă de acomodare. Inadaptabil la condiţiile noi.
Refuză situaţiile noi.

3. Munca în echipă

=
Excepţional 4
=
Lăudabil 3
=
Eficace 2
=
Necesită îmbunătăţiri 1
=
Inacceptabil
Spirit de echipă. Construieşte echipe. Bun colaborator. Agrează munca în echipă. Colaborează bine în echipă. Are tendinţe de a fi retras. Lucrează greu în colectiv.

4. Comportament

=
Excepţional 4
=
Lăudabil 3
=
Eficace 2
=
Necesită îmbunătăţiri 1
=
Inacceptabil
Comportament desăvârşit.
Nivel ridicat de disciplină.
Întotdeauna prezent la timp. Comportament adecvat.
Disciplinat.
Prezent la timp. Comportament bun.
Rareori sancţionat pentru abateri minore.
Prezent cu regularitate la muncă. Comportament nesatisfăcător.
Sancţionat frecvent.
Manifestă atitutdini neglijente faţă de prezenţa la lucru. Comportament criticabil.
Abateri frecvente şi grave.
Absentează şi întârzie frecvent.

5. Respectarea procedurilor şi regulilor SSM şi PSI

=
Excepţional 4
=
Lăudabil 3
=
Eficace 2
=
Necesită îmbunătăţiri 1
=
Inacceptabil
Conformare desăvârşită.
Respectă întru totul procesurile şi regulile SSM şi PSI. Conformare adecvată.
Respectă procedurile şi regulile SSM şi PSI. Conformare bună.
Rareori atenţionat pentru nerespectarea procedurilor şi regulilor SSM şi PSI. Neglijenţă faţă de procedurile SSM şi PSI. Rareori sancţionat pentru nerespectarea procedurilor şi regulilor SSM şi PSI. Criticabil,
Abateri frecvente şi grave de la procedurile şi regulile SSM şi PSI.

b) La evaluarea şi interpretarea rezultatelor angajatorul va lua în considerare următoarele :

Pondere criteriu 1 = 50%
Ponderea mediei criterilor 2,3,4,5 = 50%

Nivel evaluare = {1+ (2+3+4+5)/4}2

5= Excepţional (Excepţional în raport cu cerinţel postului)
- Nivel rar de performanţă;
- Depăşeşte aşteptările, obiectivele şi cerinţele pentru postul respectiv;
- Îşi asumă responsabilităţi suplimentare şi demonstrează rezultate excepţionale în îndeplinirea lor;
- Se detaşează clar faţă de alte persoane în poziţii similare şi are iniţiative de îmbunătăţire a performanţei în plus faţă de cerinţe;
- Demonstrează un echilibru excepţional între rezultate şi comportamentul profesional;
- Colaborator extrem de valoros pentru activitatea companiei;
- Poate fi promovat (ă).

4= Lăudabil (Depăşeşte cerinţele postului)
- Depăşeşte ocazional aşteptările, obiectivele şi cerinţele pentru postul respectiv;
- Îşi asumă responsabilităţi suplimentare şi demonstrează rezultate peste medie în îndpelinirea lor;
- Demonstrează un echilibru lăudabil între rezultate şi comportamentul profesional;
- Colaborator cu constribuţie puterniă la activitatea companiei;
- Poată fi promovat (ă).
3=Eficace (Corespunde cerinţelor postului)
- Atinge în mod constant aşteptările, obiectivele şi cerinţele postului;
- Îşi asumă responsabilităţi suplimentare şi demonstrează rezultate medii în îndpelinirea lor;
- Are motivaţia şi abilităţile necesare poziţiei ocupate;
- Depăşeşte aşteptările în unele domenii de responsabilitate;
- Performanţa generală este una în conformitate cu aşteptările;
- Demonstrează un echilibru bun între rezultate şi comportament profesional;
- Colaborator cu constribuţie puterniă la activitatea companiei.
2=Necesită îmbunătăţiri (De cele mai multe ori este sub cerinţele postului)
- Performanţele nu îndeplinesc de cele mai multe ori aşteptările, obiectivele şi cerinţele postului respectiv;
- Lipseşte consecvenţa în obţinerea rezultatelor aşteptate;
- Demonstrează un echilibru inconsecvent între rezultate şi comportamentul profesional;
- Necesită documentarea unui plan de dezvoltare care să producă rezultate imediate, consistente şi consecvente în conformitate cu cerinţele postului;
- Poate fi subiectul unei retrogradări sau concedieri.
1= Inacceptabil (Mult sub cerinţele postului)
- Performanţa este frecvent sub aşteptările, obiectivele şi cerinţele postului;
- Demonstrează un eşec în menţinerea unui echilibru consecvent între rezultate şi comportamentul profesional;
- Poate fi subiectul unei retrogradări sau concedieri.

LS

nu ma poate ajuta nimeni?:secret:
Dvs. cum procedati?!

As vrea un exemplu concret (un caz practic)

Va multumesc
Herra_, utilizator
1.Va intocmiti fisa de evaluare a performantei profesionale individuale.
2.Fisa va contine cele 5 criterii de performanta pe care le-ati stabilit,notele obtinute in urma evaluarii,de la 1-5 pt. fiecare dintre cele 5 criterii de evaluare,care vor fi stabilite de evaluator,mai apoi ponderea primului criteriu 50%,ponderile celorlalte criterii,(le-am considerat egale)cate 12,5% si calculati valoarea ponderata ca fiecarui criteriu de evaluare si mai apoi valoarea totala ponderata a criteriilor de evaluare.
DENUMIRE CRITERIU PONDERE CR. NOTA VAL.PONDERATA A CRITERIULUI
1.Calitatea muncii .......50%....................4........2
2.Adaptarea la conditii noi 12,5%...........3.........0,37
3.Munca in echipa..........12,5%...............4........0,5
4.Comportament..............12,5%..............5........0,62
a)Respectarea prevederilor Regulamentului Intern5
b)Comportament;5
c)Prezenţa la lucru5
5Respectarea procedurilor şi regulilor SSM şi PSI ...12,5%.....5.......0,62

TOTAL VALOARE PONDERATA CRITERII EVALUARE:......100%..........4,11(2+0,37+0,5+0,62+0,62)

Deci angajatul in urma evaluarii ,in acest exemplu a obtinut nota 4,
4= Lăudabil (Depăşeşte cerinţele postului)
- Depăşeşte ocazional aşteptările, obiectivele şi cerinţele pentru postul respectiv;
- Îşi asumă responsabilităţi suplimentare şi demonstrează rezultate peste medie în îndpelinirea lor;
- Demonstrează un echilibru lăudabil între rezultate şi comportamentul profesional;
- Colaborator cu constribuţie puterniă la activitatea companiei;
- Poată fi promovat (ă).

Evaluarea fiecarui criteriu cu note de la 1la5 se face de catre evaluator,care de regula este conducatorul direct al respectivului loc de munca unde isi desfasoara activitatea angajatul evaluat,iar conducatorul locului de munca este evaluat la randul sau de catre managerul general,sau director,in functie de organizarea concreta a unitatii.
...adica marea abureala...ma rog...asta e...

Va multumesc din suflet pentru raspuns