Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

lucrez in Italia de aprox un an de zile,la domociliul persoanei pe care o ingrijesc.fiul batranei imi tot spune ca am contract.pot avea asa ceva daca nu am semnat nimic,in afara de un codice fiscal si un permis de lucru?eu nu am vazut nici un contract.
Cetăţenii români care lucrează pe teritoriul Italiei şi cărora le sunt încălcate drepturile de muncă se pot adresa Inspecţiei Muncii din cadrul Direcţiei Provinciale de Muncă din zona unde îşi desfăşoară activitatea, atât direct, cât şi prin intermediul altor instituţii/organizaţii.
Pentru a afla adresa/numărul de telefon sau fax a Inspecţiei Muncii competente din punct de vedere teritorial puteţi accesa site-ul Ministerului Muncii italian, respectiv: [ link extern ] /
Instituţiile/organizaţiile care pot juca rolul de interfaţă între lucrătorul român şi Inspecţia Muncii italiene, în cazul încălcării unor drepturi privind munca, sunt:

Ambasada României în Italia, Biroul ataşatului pe probleme de muncă şi sociale
Via Nicolò Tartaglia n.36, 00197 Roma
tel: 0039.06.806.96.326, 0039.06.806.87.777 int. 121/162; fax: 0039.06.808.49.95, 0039.06.806.96.326,
e-mail:anita.cristea@roembit.org; mirela.diaconescu@roembit.org; secretariat.ambasada@roembit.org