avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

lucrez in Italia de aprox un an de zile,la domociliul persoanei pe care o ingrijesc.fiul batranei imi tot spune ca am contract.pot avea asa ceva daca nu am semnat nimic,in afara de un codice fiscal si un permis de lucru?eu nu am vazut nici un contract.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:15, 3 Ianuarie 2012
Cetăţenii români care lucrează pe teritoriul Italiei şi cărora le sunt încălcate drepturile de muncă se pot adresa Inspecţiei Muncii din cadrul Direcţiei Provinciale de Muncă din zona unde îşi desfăşoară activitatea, atât direct, cât şi prin intermediul altor instituţii/organizaţii.
Pentru a afla adresa/numărul de telefon sau fax a Inspecţiei Muncii competente din punct de vedere teritorial puteţi accesa site-ul Ministerului Muncii italian, respectiv: [ link extern ] /
Instituţiile/organizaţiile care pot juca rolul de interfaţă între lucrătorul român şi Inspecţia Muncii italiene, în cazul încălcării unor drepturi privind munca, sunt:

Ambasada României în Italia, Biroul ataşatului pe probleme de muncă şi sociale
Via Nicolò Tartaglia n.36, 00197 Roma
tel: 0039.06.806.96.326, 0039.06.806.87.777 int. 121/162; fax: 0039.06.808.49.95, 0039.06.806.96.326,
e-mail:anita.cristea@roembit.org; mirela.diaconescu@roembit.org; secretariat.ambasada@roembit.org

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca la negru in italia cosmas cosmas am lucrat la negru in roma mai bine de 8 ani.patronul este roman cu firma inscrisa in italia.mi-a tot promis un contract de munca dar nu sa intamplat nimic.am ... (vezi toată discuția)
Unde pot si cu cine lua legatura cu mobbing in romania? denisa7669@yahoo.com denisa7669@yahoo.com Am fost mabizata la lacul de munca in italia,am luat legatura cu psihologii ,la un CAF IN ROMA,rezulta contractul,dar amramas di cauza lor fara muna si am ... (vezi toată discuția)
Pentru anii munciți cu acte în regulă în italia aș putea ... Cami2014 Cami2014 Pentru anii munciți cu acte în regulă în Italia aș putea recupera contribuțiile plătite dacă NU primesc pensie de la statul italian? (vezi toată discuția)