Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... munca la negru in italia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

munca la negru in italia

am lucrat la negru in roma mai bine de 8 ani.patronul este roman cu firma inscrisa in italia.mi-a tot promis un contract de munca dar nu sa intamplat nimic.am de recuperat mai bine de 6 mii euro.ce pot face sa imi pot recupera banii?nu mai lucrez la el de o luna si acum incearca prin toate mijloacele sa plec in romania astfel scapa de mine si nu mai recuperez nimic.
Incercati la Inspectia Muncii sau cum s-o numi pe acolo. Atentie ca puteti avea dvs. probleme din aceasta cauza.
Va puteti adresa:
- Inspecţiei Muncii din cadrul Direcţiei Teritoriale de Muncă din zona unde îşi desfăşoară activitatea, atât direct, cât şi prin intermediul altor instituţii/organizaţii.
Pentru a afla adresa/numărul de telefon sau fax al Inspecţiei Muncii competente din punct de vedere teritorial puteţi accesa site-ul Ministerului Muncii şi Politicilor Sociale din Italia, respectiv:
[ link extern ] /;

- Instanţei de judecată competente - pentru mai multe detalii, puteţi consulta:
ec.europa.eu/civiljustice/jurisdiction_courts/jurisdiction_courts_ita_ro.htm

Lucrătorii care se confruntă cu probleme de muncă în Italia, pot solicita sprijinul
următoarelor instituţii ale Statului Român:

Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă/Direcţia Relaţii Internaţionale,
EURES şi Mediere, Str. Avalanşei nr. 20 - 22, sect.4, Bucureşti, tel:
+4021 - 303.98.32, www.muncainstrainatate.anofm.ro, e-mail: dmm@anofm.ro

Ambasada României în Republica Italiană
Biroul Ataşatului pe Probleme de Muncă şi Sociale
Via Nicolò Tartaglia n.36, 00197 Roma
tel: 0039.06.806.96.326; fax: 0039.06.808.49.95
e-mail: mirela.videa@roembit.org;secretariat.ambasada@roembit.org