avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... munca la negru in italia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

munca la negru in italia

am lucrat la negru in roma mai bine de 8 ani.patronul este roman cu firma inscrisa in italia.mi-a tot promis un contract de munca dar nu sa intamplat nimic.am de recuperat mai bine de 6 mii euro.ce pot face sa imi pot recupera banii?nu mai lucrez la el de o luna si acum incearca prin toate mijloacele sa plec in romania astfel scapa de mine si nu mai recuperez nimic.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:20, 18 Martie 2015
Incercati la Inspectia Muncii sau cum s-o numi pe acolo. Atentie ca puteti avea dvs. probleme din aceasta cauza.
Va puteti adresa:
- Inspecţiei Muncii din cadrul Direcţiei Teritoriale de Muncă din zona unde îşi desfăşoară activitatea, atât direct, cât şi prin intermediul altor instituţii/organizaţii.
Pentru a afla adresa/numărul de telefon sau fax al Inspecţiei Muncii competente din punct de vedere teritorial puteţi accesa site-ul Ministerului Muncii şi Politicilor Sociale din Italia, respectiv:
[ link extern ] /;

- Instanţei de judecată competente - pentru mai multe detalii, puteţi consulta:
ec.europa.eu/civiljustice/jurisdiction_courts/jurisdiction_courts_ita_ro.htm

Lucrătorii care se confruntă cu probleme de muncă în Italia, pot solicita sprijinul
următoarelor instituţii ale Statului Român:

Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă/Direcţia Relaţii Internaţionale,
EURES şi Mediere, Str. Avalanşei nr. 20 - 22, sect.4, Bucureşti, tel:
+4021 - 303.98.32, www.muncainstrainatate.anofm.ro, e-mail: dmm@anofm.ro

Ambasada României în Republica Italiană
Biroul Ataşatului pe Probleme de Muncă şi Sociale
Via Nicolò Tartaglia n.36, 00197 Roma
tel: 0039.06.806.96.326; fax: 0039.06.808.49.95
e-mail: mirela.videa@roembit.org;secretariat.ambasada@roembit.org

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca luminita-scarlat luminita-scarlat lucrez in Italia de aprox un an de zile,la domociliul persoanei pe care o ingrijesc.fiul batranei imi tot spune ca am contract.pot avea asa ceva daca nu am ... (vezi toată discuția)
Asistenta juridica conycony conycony Buna seara Am nevoie de o indrumare pentru a obtine un certificat de asistenta juridica pentru munca in comunitate, de la un avocat...care ar fi pasii de ... (vezi toată discuția)
Recuperarea garantiei de salariu din italia mmg_90 mmg_90 Buna ziua.Tatal meu lucreaza la o fabrica in italia si este angajat printr-un artigian si i-a solicitat acestuia garantia de salariu si acesta a spus ca nu i-o ... (vezi toată discuția)