Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... comision bonus/malus
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

comision bonus/malus

Buna ziua,

Cat este acel comision bonus/malus, cum se calculeaza, cum se adauga la valoarea politei de asigurare? Cum pot verifica ce s-a inregistrat in acest sistem: de ex. cu ce data s-a inregistrat un accident si daca s-a sters dupa un an? Practic nu stiu nimic despre el, doar ca exista si mi se aplica.

Multumesc,
Kiss Lilla

Cereti explicatii asiguratorului ultimei polite RCA.Nu aveti cum sa accesati personal baza de date privind antecedentele inregistrate.
O dauna se inregistreaza in baza de date odata cu achitarea sau inchiderea dosarului de dauna. De la acea data puteti calcula 1 an.
Tot ce stiu este ca acel B/M se calculeaza in functie de marimea daunelor pe care le-ati produ pe parcursul unui an.
Este necesara o corectare a termenului de "comision" ,impropriu termenilor de bonus(procent de reducere prima la reinnoire) si malus(procent de majorare prima la reinnoire).
Daca aveti cunostinta de numarul si valoarea daunelor produse si platite prin polita dv.RCA, in cele 12 luni care au precedat reinnoirii, ati putea sa va calculati personal malus-ul aici:
[ link extern ]
Pentru situatia inversa, - vedeti ce clasa de incadrare va acorda asiguratorul, pentru a intrezari/verifica antecedentele de influenta, astfel poate veti descoperi adevarul.Succes!