Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... amenintari de la client
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

amenintari de la client

Buna ziua,am vandut pe [EDITAT] un site de vanzari-cumparari o placa video functionala pe care clientul a primit-o prin colet postal la data de 22 decembrie 2011. dupa ce a primit coletul si a probat placa video mi-a dat calificativ pozitiv fiind multumit. ieri 2 ianuarie 2012 m-a sunat amenintandu-ma ca imi trimite placa inapoi si sa-i dau inapoi banii fiindca placa nu functioneaza iar daca nu fac cum zice el merge la politie...eu nu am inselat niciodata pe nimeni si nici nu am urmarit sa-l insel pe el...acum nu stiu ce sa fac...sa accept placa inapoi si sa ii restitui banii desi ma tem ca probabil a defectat-o el sau sa ii spun sa ma lase in pace? Astept sugestii. Multumesc anticipat
trope_doi, utilizator
Daca ai primit calificativ pozitiv de la el, inseamna ca a fost multumit de produsul primit.
Te sfatuiesc sa scrii celor care administreaza [EDITAT] site-ul respectiv si sa-l reclami.
trope_doi, utilizator
ma tem sa nu am probleme cu politia din cauza unui incult...din moment ce a probato si inainte de cumparare prin intermediul unui program cu care avea acces in pc_ul meu si a fost multumit de ea si cand a probato acasa la el de ce ma ameninta acum dupa atatea zile cu politia...multumesc pt raspuns
Si eu am avut cateva probleme pe site-ul respectiv (atat ca vanzator, cat si ca si cumparator).
Stii ce cred despre cazul tau?
Cred ca tipul care a cumparat de la tine avea o placa defecta si acum vrea sa ti-o plaseze tie.
Politia n-are ce sa-ti faca, vanzarea s-a facut in anumite conditii (agreate de tine si de el, prin [EDITAT] site-ul respectiv).
Stii ce as face eu? L-as suna si i-as spune ca astept somatia pentru proces.
Scrie alora [EDITAT] care administreaza site-ul si cere-le sfatul.
trope_doi, utilizator
sincer m-am gandit si eu la posibilitatea asta ca ar fi avut una defecta...multumesc pt sfat
Interventie moderator
EDITAT: mesajul fiind pe aceeasi "pagina" nu trebuie citat. Multumesc pentru intelegere.

Ai vandut ce ai vandut online, ai primit banii asa cum ai cerut pretul pe produs, am inteles ca acel client a fost multumit-din acel motiv a si platit-parerea mea, daca esti sincer, clientul online este in zona legii penale care care capata circumstante agravante, in masura in care demonstrezi ceea ce ai depus la organul abilitat....
trope_doi, utilizator