Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de utilizare a imaginilor gãsite pe internet
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de utilizare a imaginilor gãsite pe internet

vreau sa construiesc un site care sa contina prezentarea de firme si branduri foarte cunoscute in intreaga lume. de asemenea sa cuprinda si un segment de lifestyle unde sa prezint produse.scopul nu este in nici in prima parte nici in a doua de a vinde.scopul este doar de informare a cititorilor.pentru firme pot folosi logouri si poze de pe parcursul istoriei unei firme , poze ce se gasesc pe internet ? si in legatura cu produsele care este implicatia legala ? ar fi de ajuns sa mentionez ca nu detin dreptul de autor si nici nu este plasare de produse ?
Nu puteti pune nici o imagine pentru care nu aveti drept de autor sau care nu este libera de un astfel de drept de autor.

Puteti folosi imagini de pe Wikipedia sau de pe Wikimedia Commons. Imaginile de pe aceste site-uri sunt libere de drepturile de autor.