Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare administrator firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare administrator firma

Va solicit sprijinul pentru urmatoarea problema
Un bun prieten de al meu are o firma din anul 2008 care in prezent este pe pierdere si in care e singur asociat. Doresc sa preiau legal administrarea acestei firme (el este de acord cu aceasta preluare ) si sa raspund legal de administrarea ei ( juridic, finaciar, etc ) sub orice forma legala exista.
Am fost la registrul comertului si mi au dat mai multe variante privitor la aceasta situatie si as dori sa ,,aplic,, pentru cea mai ,,ieftina,, solutie.
Au fost 3 variante ( poate sunt mai multe dar atitea mi au fost prezentate ) cu urmatoarele solutii
1. Sa devin asociat cu el in firma cu cota egala.
2. Sa devin asociat cu el in firma avand o de cel putin 51%.
3. Sa ,,vanda,, si eu sa ,,cumpar,, firma cu totul
4. Sa devin administrator legal al firmei.

- Daca mai sunt si alte variante va rog sa mi le comunicati.

CUM POT REZOLVA ACEASTA PROBLEMA ?

MA INTERESEAZA SA DUREZE PUTIN, SI DESIGUR COSTURILE CELE MAI MICI.

-EU SUNT ANGAJAT IN ACEASTA FIRMA CU 2 ORE...

PS firma poate ramine a lui insa juridic eu trebuie sa o administrez si sa raspund de ea...

multumesc
=D>
Oricare din variante , presupune modificarea actului constituiv al firmei , ceea ce implicit presupune si costuri. Mare atentie insa ca firma sa nu aibe datorii la stat . In acest caz cesiunea va fii suspendata de catre Administratia Financiara. Daca prietenul tau nu va mai colabora in aceasta firma iti recomand varianta a treia , cesionarea completa a firmei catre tine , daca el va ramane in firma cea de a doua.