Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale grup de firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

grup de firme

buna ziua , as dori si eu o informatie privitoare la cea ce inseamna grup de firme exact si cum se poate infinta un grup de firme.
principala mea ocupatie este cresterea bovinelor , producerea de lapte si productia de cereale,in urma cu ceva timp am accessat un fond european , sa rezultat a fi eligibil , sa aprobat totul iar acum vine cu o cerinta in plus , trebuie sa fac parte dintr-un grup de firme , unul in producerea cerealelor iar altul in cresterea bovinelor.
va rog daca poate cineva s ma lamureasca in totalitate sau macar partial.
stima
Constituite in jurul unei societati care le asigura conducerea, grupurile reunesc intreprinderi independente din punct de vedere juridic, dar legate strans intre ele prin participatii si relatii contractuale.Desi grupurile cuprind adesea intreprinderile mari, structura de grup este adoptata si de intreprinderile mici si mijlocii.Obligatia de a realiza consolidarea revine unei societati comerciale, indiferent de forma de proprietate, din momentul in care exercita, direct sau indirect:- un control exclusiv, sau- un control conjugat, sau- o influenta notabila asupra uneia sau mai multor societati.Societatile comerciale cumpara titluri de participare, dand curs politicii lor de crestere si de concentrare. Cautand sa devina cat mai putin vulnerabile si cat mai performante, intreprinderile au o tendinta naturala de a proceda la concentrari:- de natura verticala: integrarea tuturor fazelor ciclului de productie si de distributie, referitoare la o categorie de produse;- de natura orizontala: integrarea de activitati diferite, complementare sau similare.Grupurile de societati urmaresc fie o strategie industriala, fie o strategie financiara. In acest sens, ele incearca:a) sa stapaneasca filierele de productie sau de comercializare;b) sa se orienteze catre maximizarea profitului, prin diversificare.Realizarea grupurilor este legata, deci, de procesele de achizitie a titlurilor de participare. detinerea de astfel de titluri este consecinta efectuarii unei palete diversificate de operatii:- subscrierea de actiuni emise de societati noi;- participarea la o crestere de capital (prin aport in numerar sau prin aport partial de activ);- cumpararea de titluri emise de societatile existente (prin achizitie in bursa, prin oferta publica de cumparare, prin oferta publica de schimb, sau pe baza de buna intelegere).Atunci cand aceste ansambluri de societati sunt foarte concentrate, puterea economica este detinuta, in fapt, de o singura societate. In acest sens, in practica sunt intalnite doua posibilitati:a) societatea numita "sef de grup" sau "societate-mama" conserva o activitate industriala sau comerciala, uneori in legatura cu activitatile altor societati, in care ea detine actiuni, recunoscute sub numele de "filiale";b) societatea-mama este o societate holding, al carei activ este constituit numai din titluri si al carei obiectiv este gestiunea acestui portofoliu.Plecand de la datele furnizate de contabilitatile diverselor societati care fac parte din acelasi grup economic, pentru ansamblul grupului sunt intocmite documente de sinteza, numite conturi consolidate, adica:- un cont de profit si pierdere consolidat;- un bilant consolidat;- o anexa consolidata.Obiectivul consolidarii conturilor este de a prezenta patrimoniul, situatia financiara si rezultatul entitatilor cuprinse in perimetrul de consolidare, ca si cum ar fi vorba despre o singura intreprindere.In vederea consolidarii conturilor, este necesar, mai intai, sa se delimiteze ansamblul intreprinderilor care apartin grupului. Altfel spus, sa se determine perimetrul de consolidare.Operatiile de consolidare se refera, in ordine, la:a) retratarile si ajustarile prealabile ale conturilor individuale;b) cumularea conturilor individuale;c) eliminarea conturilor si operatiilor reciproce;d) eliminarea rezultatelor interne grupului