Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Sunt insarcinata in 32 saptamani si medicul obstretrician care imi urmareste sarcina mi-a recomandat ca de la 01 ian 2012 sa intru in concediu prenatal. Am luat legatura cu medicul de familie (care trebuie sa-mi elibereze acest tip de concediu) si mi-a zis ca in luna ianuarie nu poate elibera nici un fel de concediu deoarece se fac contractarile cu casmb si mi-a recomandat sa vorbesc cu obstretricianul sa-mi dea concediu medical pentru 1 luna, lucru care nu mi se pare normal.
Ce ma sfatuiti sa fac? Nu am nici o sansa sa intru in concediu prenatal incepand cu 01 ian 2012?
1. - Deocamdata medicul de familie are dreptate si v-a spus si cum sa rezolvati problema.
- Daca nu este in relatie contractuala cu Casa de Asigurarui de Sanatate nu va poate elibera certificatul medical pentru ca va fi refuzat la plata de Casa de Asigurari de Sanatate.

2. Iata ce spune OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigur?ri sociale de s?n?tate:

Art. 11. - (1) Asiguraţii beneficiaz? de concedii şi de indemnizaţii, în baza certificatului medical eliberat de medicul curant, conform reglement?rilor în vigoare.
(2) În înţelesul prezentei ordonanţe de urgenţ?, medic curant este orice medic aflat în relaţie contractual? cu casele de asigur?ri de s?n?tate, precum şi orice alt medic cu autorizaţie de liber? practic? valabil? şi care încheie o convenţie în acest sens cu casele de asigur?ri de s?n?tate, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţ?.

3. Asa ca rugati pe medicul curant ginecolog care v-a avut sub observatie sa va dea certificatul medical pe luna ianuarie si apoi celelalte certificate le veti lua de la medicul de familie.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@tudorvaleriu,

Medicul de familie nu are dreptate!

ART. 12 (1),din Norme aplicare COCA2012:
Convenţia de furnizare de servicii medicale încetează în următoarele situaţii:

a) de drept la data la care a intervenit una din următoarele situaţii:
a1) furnizorul de servicii medicale îşi încetează activitatea în raza administrativ-teritorială a casei de asigurări de sănătate cu care se află în relaţie contractuală sau în raza administrativ-teritorială a casei de asigurări de sănătate limitrofă casei cu care de află în relaţie contractuală;
a2) încetare prin faliment, dizolvare cu lichidare, lichidare, desfiinţare sau reprofilare a furnizorului de servicii medicale, după caz;
a3) încetarea definitivă a activităţii casei de asigurări de sănătate;
a4) a survenit decesul titularului cabinetului medical individual iar cabinetul nu poate continua activitatea în condiţiile legii;
a5) medicul titular al cabinetului medical individual renunţă sau pierde calitatea de membru al Colegiului Medicilor din România;
b) din motive imputabile furnizorului, prin reziliere;
c) acordul de voinţă al părţilor;
d) denunţarea unilaterală a convenţiei de către reprezentantul legal al furnizorului de servicii medicale sau al casei de asigurări de sănătate, printr-o notificare scrisă, cu 30 de zile calendaristice anterioare datei de la care se doreşte încetarea contractului, cu indicarea motivului şi a temeiului legal;
e) denunţarea unilaterală a convenţiei de către reprezentantul legal al casei de asigurări de sănătate printr-o notificare scrisă privind expirarea termenului de suspendare a convenţiei în condiţiile art. 13 alin. (1) lit. d) - cu excepţia revocării dovezii de evaluare a furnizorului.

In acest caz,Conventia de furnizare de servicii nu a incetat,el este obligat sa execute activitati de suport, eliberare de acte medicale,printre care se numara si certificatul de concediu medical,mai ales in cazul femeii gravide pe care trebuie sa o ia in evidenta neconditionat.,chiar daca nu a semnat inca noul contract.
Substratul este cu totul altul,medicii de familie sunt nemultumiti ca s-au publicat normele de aplicare a COCA 2012,fara a fi consultati si vor sa initieze miscari de protest .

@nbodnara,

Solicitati concediul prenatal la care aveti dreptul de la medicul de familie,nu are niciun temei legal sa va refuze eliberarea acestuia.
ContSters136493, utilizator
:offtopic:

1. De 45 de ani astept o lege clara, completa, care sa fie valabila macar 5 ani de la adoptarea ei si sa nu mai necesite norme metodologice si alte acte normative care sa o completeze.
2. Nu stiu daca medicul cunostea legislatia dar sigur este ca pacientul este pus pe drumuri.
Si noua celora care lucram in sistem ne este extrem de greu sa ne mai descurcam prin hatisul legislatiei sanitare,contractul cadru de acordare a asistentei medicale se modifica anual de ex.,impreuna cu normele de aplicare,medicul de famlie stie sigur ca este in relatii contractuale cu casa de sanatate,chiar daca anul acesta nu a fost inca la contractari,numai ca au aparut normele noi, valabile incepand cu 2012,(unii nici nu au apucat poate sa le citeasca),de care ei nu sunt deloc multumiti din diverse motive,mai putin sau mai mult intemeiate...si poate si putin speriati de perspectiva imediat urmatoare deloc imbucuratoare.
Dar intr-adevar,aveti f. mare dreptate,cel care are de suferit este in primul rand pacientul pus pe drumuri inutil.