Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deducere asigurare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deducere asigurare

Aveti idee care este suma(anuala sau lunara) pe care o poate deduce un angajator daca incheie cate un contract de asigurare de viata pentru fiecare dintre angajatii sai?
200 EURO pe an, dar verificati dispozitiile codului fiscal, pentru a vedea exact ce tip de asigurare este deductibil ) asigurarea de viata poate cuprinde un pachet: pensie, investitie, accidente, deces din porice cauza dupa o perioada de plata a primei de asigurare specificata in contract, etc. asadar va fi deductibila doar partea prevazuta in cod, respectiv cea cu pensia si cea cu accidentele.).
Conform noilor reglementari 400 euro pentru pensii private si 250 euro pentru asigurari de sanatate.

"În vederea susţinerii reformei sistemului de pensii din România s-au adoptat o serie de măsuri în domeniul fiscal cu aplicare pentru Pilonului 3 de pensii private. Aceste măsuri vizează majorarea limitei de deductibilitate a contribuţiilor la sistemul de pensii facultative din veniturile din salarii, de la 200 euro la 400 euro precum şi deducerea cheltuielilor efectuate, în numele angajaţilor, de către angajator, la acelaşi nivel de 400 euro.

2. Majorarea pragului de deductibilitate pentru asigurarile voluntare de sanatate

Totodată, pentru stimularea cheltuielilor destinate investiţiilor în capitalul uman, s-a adoptat majorarea nivelului de deductibilitate pentru asigurările voluntare de sănătate de la 200 euro la 250 euro.'
ContSters42967, utilizator
As vrea sa stiu mai clar care este Legea in care pot gasi specificatiile acestea...cu deducerea. Multumesc!