Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare nume societate comerciala pe actiuni si AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare nume societate comerciala pe actiuni si AGA

in cazul in care in statut nu se face nicio mentiune, este nevoie de AGA ordinara sau extraordinara pentru a schimba numele unei societati comerciale pe actiuni?
Art. 113. - Adunarea generală extraordinară se întruneşte ori de câte ori este necesar a se lua o hotărâre pentru:
a) schimbarea formei juridice a societăţii;
b) mutarea sediului societăţii;
c) schimbarea obiectului de activitate al societăţii;
d) prelungirea duratei societăţii;
e) majorarea capitalului social;
f) reducerea capitalului social sau reîntregirea lui prin emisiune de noi acţiuni;
g) fuziunea cu alte societăţi sau divizarea societăţii;
h) dizolvarea anticipată a societăţii;
i) conversia acţiunilor dintr-o categorie în cealaltă;
j) conversia unei categorii de obligaţiuni în altă categorie sau în acţiuni;
k) emisiunea de obligaţiuni;
I) oricare altă modificare a actului constitutiv sau oricare altă hotărâre pentru care este cerută aprobarea adunării generale extraordinare.

si AGA extraordinara va avea loc in 15 zile?
Nu.
Atunci cand pot tine AGA extraordinara?
Exact in momentul in care Legea va permite acest lucru, sub sanctiunea nulitatii.