Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate sindicat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate sindicat

Buna, ma poate lamuri cineva in legatura cu contabilitatea unui sindicat (este vorba de ambulanta). Contabilitate in partida simpla sau dubla, este obligatoriu contabil autorizat? Intreb asta fiiindca am auzit ca se cere contabilitate dubla si contabil autorizat.
Se practica organizarea si conducerea contabilitatii in partida simpla conform cu Ordinul nr. 1969/09.11.2007 privind aprobarea reglementarilor contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial*) si publicat in MO nr. 846 bis din 10 decembrie 2007.

Legea contabilitatii nr. 82/1991

ART. 5
(3) Pentru organizaţii patronale şi sindicale, precum şi pentru alte categorii de organizaţii fãrã scop patrimonial, care nu desfãşoarã activitãţi economice, Ministerul Finanţelor Publice aprobã un sistem simplificat de raportare financiarã, având în vedere şi cerinţele organismelor europene de profil.

ART. 28
(6) Persoanele juridice fãrã scop patrimonial întocmesc situaţii financiare anuale, care se compun din bilanţ şi contul rezultatului exerciţiului.