Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Un SRL poate strange fonduri pentru actiuni umanitare?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Un SRL poate strange fonduri pentru actiuni umanitare?

Un SRL se poate implica in activitati de strangere de fonduri? (asa cum fac fundatiile umanitare).
Daca da, ce obiect de activitate trebuie pentru asta?
Nu poate face asta. Doar asociatiile si fundatiile (ong) pot desfasura astfel de campanii. Firmele pot doar da bani (sponsoriza) si pot sa-si indrume angajatii sa directioneze cota 2% catre ong.