avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Un SRL poate strange fonduri pentru actiuni umanitare?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Un SRL poate strange fonduri pentru actiuni umanitare?

Un SRL se poate implica in activitati de strangere de fonduri? (asa cum fac fundatiile umanitare).
Daca da, ce obiect de activitate trebuie pentru asta?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:55, 6 Ianuarie 2012
Nu poate face asta. Doar asociatiile si fundatiile (ong) pot desfasura astfel de campanii. Firmele pot doar da bani (sponsoriza) si pot sa-si indrume angajatii sa directioneze cota 2% catre ong.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire legata de o sponsorizare Daniel_Bondoroi Daniel_Bondoroi Buna ziua, Am o nelamurire legata de o sponsorizare si va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Firma mea, persoana juridica, furnizeaza un produs si serviciu X ... (vezi toată discuția)
Despre autofinantare si aria (geografica) de desfasurare a activitatii unui ong Morgiana Morgiana Buna ziua, Am cateva intrebari punctuale, delimitate una de alta. 1. In criza de fonduri, mai ales la inceput, cand sponsorii sunt reticenti si cer ... (vezi toată discuția)
Ce mai pot face pe langa obiectul de activitate al asociatiei? TeatrulPLAI TeatrulPLAI Buna ziua, Asociatia pe care am infiintat o se ocupa de teatru si film si in statut am tot ce tine de aceste domenii. De curand un prieten, e CFO ul unei ... (vezi toată discuția)