avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... a pierdut cartea de identitate si certificatul de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

a pierdut cartea de identitate si certificatul de nastere! cum poate scoate obtine alte acte?

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru a obtine certificat de nastere si CI in cazul pierderii acestora?

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 06:05, 11 Ianuarie 2012
Pentru certificat de nastere, va adresati Serviciului de Stare Civila de pe langa Primaria unde a fost inregistrata persoana. Este o anumita taxa stabilita prin H.C.L. Pentru eliberarea unei alte C.I., va adresati Serviciului de Evidenta Populatiei, unde aveti domiciliul. La fel, sunt anumite taxe.

c.j. Minodora Sorian
nu trebuie mai intai obtinuta o carte de identitate provizorie(CIP)?
Prima oara trebuie sa isi faca o carte de identitate provizorie, pentru ca fara act de identitate nu poate face cererea pentru eliberarea duplicatului certtificatului de nastere.

Deci primul drum la Evidenta populatiei, cu:
- 3 poze tip buletin
- certificat de căsătorie – original + copie (daca este cazul)
- sentinta de divort rămasă definitivă - original + copie (daca este cazul)
- actul de spatiu, in original si copie
- un alt act cu fotografie (pasaport, permis de conducere, carte de alegător) - original + copie
- chitanta în valoare de 4 lei - taxă de timbru
- chitanta în valoare de 1 leu - contravaloarea cărtii de identitate provizorii.

Dupa obtinerea cartii de identitate provizorii, cerere la Starea civila pentru eliberarea duplicatului - taxa este cred 10 lei daca nu vrea eliberarea in regim de urgenta.

Dupa ce obtine duplicatul isi poate face carte de identitate cu valabilitatea 10 ani, prezentand aceleasi acte ca si la cartea provizorie + duplicatul.
Multumesc!

persoana in cauza are obtinut un CIP in urma cu vreo 3 ani.oare mai este valabil?
carte de identitate provizorie e valabila maxim un an

Alte discuții în legătură

Copie legalizata certificat nastere pt casatorie ContSters247378 ContSters247378 Buna Ziua, Am citit articolul de lege privind actele necesare pt casatorie si am observat ca se cere certificatul de nastere ( in original si copie) M-ar ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere pierdut si buletin expirat ce se poate face daianara1988 daianara1988 Buna dimineata prietenul meu si-a pierdut certificatul de nastere si in mai anul 2011 i-a expirat buletinul ; ei bine in luna august am fost la starea civila ... (vezi toată discuția)
Buna seara. acte necesare pentru schimbarea cartii de identitate ginmarstar ginmarstar De ceva timp am luat dupa strada un baiat, si am observat acum cateva zile ca i-a expirat buletinul, si vreau sa ma duc cu el sa faca altul si nu stiu ce acte ... (vezi toată discuția)