Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza in Romania

Buna ziua,

As dorii sa stiu cum pot sa obtin o viza in Romania pentru un termen de 3 luni pentru o persoana rezidenta in China!

Va multumesc!
În cazul în care sunteţi cetăţeni ai următoarelor state terţe precum R. P. China, pentru a solicita acordarea vizei de intrare în România, trebuie ori sa existe o invitatie din partea unui cetatrean roman, ori persoana straina sa se regaseasca in unul din urmatoarele cazuri in care Centrul Naţional de Vize poate aproba acordarea vizei, fără avizul Oficiului Român pentru Imigrări şi fără îndeplinirea procedurii invitaţiei, pentru următoarele categorii de străini:

a. străinii căsătoriţi cu cetăţeni români;

b. străinii copii minori ai cetăţenilor români;

c. străinii posesori ai unui permis de şedere valabil în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European sau în statele părţi la Acordul Schengen, fără ca valabilitatea vizei să depăşească valabilitatea permisului de şedere;

d. străinii posesori ai unui permis de şedere valabil în state pentru ai căror cetăţeni nu există obligativitatea vizei de intrare în statele membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European sau în statele părţi la Acordul Schengen;

e. străinii care au aplicate în documentul de trecere a frontierei de stat vize ale statelor membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European, ale statelor părţi la Acordul Schengen sau ale statelor pentru ai căror cetăţeni nu există obligativitatea vizei de intrare în aceste state. Viza română nu poate depăşi valabilitatea acestei vize;

f. străinii care urmează să vină în România în scop de afaceri, la solicitarea autorităţilor administrative, precum şi a societăţilor comerciale, care sunt înscrise pe listele contribuabililor la bugetul de stat, stabilite de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală şi care îşi asumă, printr-o scrisoare de garanţie*** adresată în original Centrului Naţional de Vize, obligaţia suportării cheltuielilor privind asistenţa materială, medicală şi a celor de îndepărtare;
Cetăţenii chinezi posesorii de paşapoarte turistice au nevoie de viză pentru a călători în România.

Pentru vize de scurtă şedere (până la 3 luni), cetăţeanul chinez poate aplica direct la Ambasadă, dacă are o viză Schengen valabilă (sau pentru orice alt stat care nu necesită viză pentru UE), prezentând invitaţie, asigurare medicală, rezervare bilet de avion, rezervare hotel.

In situaţia în care nu deţine viză Schengen, este obligatorie obţinerea unei invitaţii tipizate aprobate de Oficiul Român pentru Imigrări, din cadrul Ministerului Internelor şi Reformei Administrative, sau o invitaţie simplă depusă la Direcţia Relatii Consulare - MAE.

[ link extern ]
In situaţia în care nu deţine viză Schengen, este obligatorie obţinerea unei invitaţii tipizate aprobate de Oficiul Român pentru Imigrări, din cadrul Ministerului Internelor şi Reformei Administrative, sau o invitaţie simplă depusă la Direcţia Relatii Consulare - MAE.

As dorii sa stiu care sunt pasii care pot sa ii urmez!

Multumesc!
Daca nu detine viza Schengen valabila si nu se afla in niciuna dintre situatiile expuse de utilizatorul Mihai-Jus, trebuie urmata procedura invitatiei aprobate de ORI: [ link extern ]