Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatean irakian vrea sa viziteze Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatean irakian vrea sa viziteze Romania

Buna seara
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea mea?
De ce are nevoie un cetatean irakian pentru a vizita Romania (cateva zile)?:):):):):)
Daca se poate as vrea sa stiu si costurile vizei si tot ceea ce presupune actele de care are nevoie.
Multumesc anticipat! :)
Cetatenii irakieni au nevoie si de viza de tranzit aeroportuar , nu numai de viza pentru Romania .

În conformitate cu prevederile OUG nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, viza română se acordă de către misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României.

Daca cetateanul irakian vrea sa stea pana in cinci zile in Romania , are nevoie de
viza de tranzit aeroportuar (simbol A) - viza care permite intrarea în zona internaţională a aeroportului şi staţionarea până la îmbarcarea în avionul spre ţara de destinaţie si de viza de tranzit (simbol B) , care permite intrarea pe teritoriul României, în scopul tranzitului pentru o durată care nu poate depăşi 5 zile.

Posesorilor de paşapoarte simple, li se poate acorda viza de scurtă şedere cu una sau mai multe călătorii, dacă prezintă misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare invitaţie scrisă din partea unei persoane fizice sau juridice, din care să rezulte că aceasta va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, în următoarele scopuri:

a) vizită - pot face invitaţii cetăţenii români sau străinii posesori ai unui permis de şedere valabil, cu prezentarea, după caz, a următoarelor documente:

1. cartea de identitate sau paşaportul, pentru cetăţenii români, permisul de şedere, pentru străini, în original şi în copie;
2. dovada asigurării condiţiilor de cazare;
3. dovada posibilităţilor de asigurare a întreţinerii străinului în cuantum de cel puţin 30 euro/zi pentru întreaga perioadă pentru care este invitat;
4. copie de pe documentul de trecere a frontierei de stat, aparţinând străinului invitat;
5. două fotografii de dimensiunea 3 x 4 cm ale străinului invitat;

b) turism - pot face invitaţii, nominal pentru fiecare străin invitat, societăţile comerciale cu profil turistic, cu prezentarea următoarelor documente:

1. certificatul de înmatriculare şi statutul societăţii comerciale, în original şi în copie;
2. împuternicirea din partea societăţii comerciale pentru persoana desemnată să invite în numele acesteia;
3. cartea de identitate sau permisul de şedere, după caz, al persoanei împuternicite;
4. copie de pe documentul de trecere a frontierei de stat aparţinând străinului invitat;
5. două fotografii de dimensiunea 3 x 4 cm ale străinului invitat;

c) afaceri - pot face invitaţii, de regulă, pentru 3 persoane simultan, societăţile comerciale cu sediul în România. În numele societăţilor comerciale pot invita numai persoanele care sunt desemnate, conform legii, să reprezinte societatea comercială ori sunt deţinătoare ale majorităţii capitalului social. În acest caz este necesară prezentarea următoarelor documente:

1. certificatul de înmatriculare şi statutul societăţii comerciale, în original şi în copie;
2. dovada calităţii persoanei care invită în numele societăţii comerciale;
3. cartea de identitate sau permisul de şedere, după caz, al persoanei împuternicite;
4. copie de pe documentul de trecere a frontierei de stat aparţinând străinului invitat;
5. două fotografii de dimensiunea 3 x 4 cm ale străinului invitat;
6. dovada asigurării condiţiilor de cazare a străinului invitat pe perioada şederii în România.

Invitaţiile se completează de către persoana care invită în două exemplare şi se depun la sediul formaţiunilor teritoriale ale Oficiului Român pentru Imigrări, în vederea aprobării.

Soluţionarea cererilor de aprobare a invitaţiilor se face în termen de 60 de zile de la data depunerii.

În cazul aprobării, un exemplar al invitaţiei va fi înmânat persoanei care invită, în scopul transmiterii către străinul invitat în vederea prezentării în original la misiunea diplomatică sau la oficiul consular unde solicită acordarea vizei române.

(1) Centrul Naţional de Vize poate aproba acordarea vizelor, cu avizul prealabil al Oficiului Român pentru Imigrări, fără îndeplinirea condiţiilor prevăzute în prezenta secţiune, pentru următoarele categorii de străini:

1. străinul minor al cărui părinte se află în posesia unui permis de şedere în România, cu condiţia ca acesta să fie valabil cel puţin 90 de zile de la data acordării vizei de intrare;
2. soţul/soţia şi părinţii străinului care se află în posesia unui permis de şedere în România, cu condiţia ca acesta să fie valabil cel puţin 90 de zile de la data acordării vizei de intrare;
3. străinul major al cărui părinte este cetăţean român;
4. străinul, părinte al unui cetăţean român.

(2) Centrul Naţional de Vize poate aproba acordarea vizei, fără avizul Oficiului Român pentru Imigrări şi fără îndeplinirea condiţiilor prevăzute în prezenta secţiune, pentru următoarele categorii de străini:

1. străinii căsătoriţi cu cetăţeni români;
2. străinii copii minori ai cetăţenilor români;
3. străinii posesori ai unui permis de şedere valabil în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European sau în statele părţi la Acordul Schengen, fără ca valabilitatea vizei să depăşească valabilitatea permisului de şedere;
4. străinii posesori ai unui permis de şedere valabil în state pentru ai căror cetăţeni nu există obligativitatea vizei de intrare în statele membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European sau în statele părţi la Acordul Schengen;
5. străinii care au aplicate în documentul de trecere a frontierei de stat vize ale statelor membre ale Uniunii Europene, Spaţiului Economic European, ale statelor părţi la Acordul Schengen sau ale statelor pentru ai căror cetăţeni nu există obligativitatea vizei de intrare în aceste state. Viza română nu poate depăşi valabilitatea acestei vize;
6. străinii care urmează să vină în România în scop de afaceri, la solicitarea autorităţilor administrative, precum şi a societăţilor comerciale care îşi asumă, printr-o scrisoare de garanţie adresată în original Centrului Naţional de Vize, obligaţia suportării cheltuielilor privind asistenţa materială, medicală şi a celor de îndepărtare;
7. străinii care urmează să vină în România în scop de vizită, la solicitarea misiunilor diplomatice sau oficiilor consulare străine acreditate în România;
8. străinii pentru care s-a solicitat acordarea vizei, în scris, la misiunile diplomatice sau oficiile consulare, din partea autorităţilor publice centrale ori a camerelor de comerţ străine;
9. persoanele pentru care s-a solicitat acordarea vizei la Centrul Naţional de Vize din partea următoarelor instituţii din România: Administraţia Prezidenţială, Parlament, Guvern şi alte autorităţi publice centrale şi locale, Camera de Comerţ şi Industrie a României şi a Municipiului Bucureşti, precum şi cele teritoriale şi a prefecturilor, care îşi asuma obligaţia suportării cheltuielilor privind asistenţa materială, medicală şi a celor de îndepărtare, printr-o scrisoare de garanţie transmisă în original;
10. şoferii de TIR;
11. personalităţile din diaspora românească şi descendenţii acestora.

Viza poate fi solicitata la ambasada Romaniei din Iraq , direct sau prin reprezentant legal . adresa acesteia fiind :

Ambasada României în Republica Irak
Adresa: Arassat Al-Hindia Street, Hay Babel Mahalla 929, Zuqaq 31, Nr. 452/A
Baghdad, P.O.Box 2571
Telefon: 00-964-1-778.28.60; 00-964-1-778.29.04
Fax: 00-964-1-778.75.53
E-mail: ambrobagd@yahoo.com

Însărcinat cu afaceri a.i.: Cristian Dan VOICU

Potrivit Legii nr. 198/27.10.2008, taxele consulare percepute pentru eliberarea vizelor sunt următoarele:
Tipul Vizei Taxa Consulară
Tranzit aeroportuar 60 EUR
Tranzit 60 EUR
Scurtă şedere 60 EUR
Viză colectivă 60 EUR + 1 EUR de persoană
Lungă şedere 120 EUR

Taxele se încasează anticipat, direct în euro, precum şi în dolari SUA sau în moneda ţării de reşedinţă, după caz, în raport de cursul de schimb mediu al acestora faţă de euro.

În ţările în care funcţionează piaţa valutară liberă, încasarea taxelor consulare se va face, de regulă, în euro sau în dolari SUA.
Costinel Burca, Contabil