Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Noua taxa auto - imorala, ilegala si abuziva
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Noua taxa auto - imorala, ilegala si abuziva

Revin cu rugamintea pentru juristi sa exprime puncte de vedere cu privire la ultima forma a taxei auto, promulgata recent de Presedintele Basescu.

Din punctul meu de vedere aceasta taxa este ilegala si abuziva pentru ca incalca grav un atribut al dreptului de proprietate si anume dreptul omului sa dispuna liber de bunul pe care l-a cumparat in mod legal.

Omul care si-a cumparat autoturism inainte de 2007 a platit la acea masina taxe vamale, accize si TVA la aceste taxe, in vigoare la acea data. Ca urmare ca a consimtit sa le plateasca a intrat in proprietatea unui bun, in mod legal. Actuala taxa aduce atingere dreptului cetateanului proprietar de a dispune liber de acel bun si actioneaza astfel retroactiv. Omul cand a cumparat bunul nu a avut posibilitatea sa anticipeze ca acel bun ascunde de fapt costuri ascunse, respectiv o taxa de vanzare care va intra in vigoare peste 5 ani si care il va pune in dificultatea de a dispune de bunul sau in cazul optiunii de vanzare.

Din punctul meu de vedere discutia de genul "unele au taxa si altele nu" din prevederea legala nu sta in picioare atata timp cat am putea aplica un rationament similar si cu privire la taxa vamala, adica, mai concret, ca aplicarea legii sa fie egala si nediscriminatorie ar trebui ca si posesorii autoturismelor inmatriculate dupa 2007 sa datoreze un echivalent al taxelor vamale, accizelor si a altor sarcini fiscale pe care, datorita intrarii Romaniei in UE, nu le-au mai platit.

O lege trebuie sa decida pentru viitor, nu pentru trecut, astfel ca omul, cand consimte sa plateasca niste taxe sa fie protejat, asigurat ca nu vor aparea altele noi care sa afecteze exercitarea dreptului dobandit prin plata acelor taxe - respectiv dreptul de proprietate. In acest caz se incalca acest drept.
kres, utilizator
kres a scris:

Revin cu rugamintea pentru juristi sa exprime puncte de vedere cu privire la ultima forma a taxei auto, promulgata recent de Presedintele Basescu.

Din punctul meu de vedere aceasta taxa este ilegala si abuziva pentru ca incalca grav un atribut al dreptului de proprietate si anume dreptul omului sa dispuna liber de bunul pe care l-a cumparat in mod legal.

Omul care si-a cumparat autoturism inainte de 2007 a platit la acea masina taxe vamale, accize si TVA la aceste taxe, in vigoare la acea data. Ca urmare ca a consimtit sa le plateasca a intrat in proprietatea unui bun, in mod legal. Actuala taxa aduce atingere dreptului cetateanului proprietar de a dispune liber de acel bun si actioneaza astfel retroactiv. Omul cand a cumparat bunul nu a avut posibilitatea sa anticipeze ca acel bun ascunde de fapt costuri ascunse, respectiv o taxa de vanzare care va intra in vigoare peste 5 ani si care il va pune in dificultatea de a dispune de bunul sau in cazul optiunii de vanzare.

Din punctul meu de vedere discutia de genul "unele au taxa si altele nu" din prevederea legala nu sta in picioare atata timp cat am putea aplica un rationament similar si cu privire la taxa vamala, adica, mai concret, ca aplicarea legii sa fie egala si nediscriminatorie ar trebui ca si posesorii autoturismelor inmatriculate dupa 2007 sa datoreze un echivalent al taxelor vamale, accizelor si a altor sarcini fiscale pe care, datorita intrarii Romaniei in UE, nu le-au mai platit.

O lege trebuie sa decida pentru viitor, nu pentru trecut, astfel ca omul, cand consimte sa plateasca niste taxe sa fie protejat, asigurat ca nu vor aparea altele noi care sa afecteze exercitarea dreptului dobandit prin plata acelor taxe - respectiv dreptul de proprietate. In acest caz se incalca acest drept.

Tot ce ai scris este adevarat, cred ca un avocat bun poate sa dovedeasca aceste lucruri si sa castige in instanta.
Sau nu .

Premiza de la care ati pornit este in totalitate gresita intrucat taxa de poluare este impusa noilor proprietari si nu celor vechi.

Eu sunt unul avocatii care prigonesc taxa si nu o vor impusa. Mai mult de atat am recuperat sute de taxe de poluare insa motivarea instantelor de judecata este alta si nu asta.

Consider ca cele de mai sus sunt doar vaicareli.

Cautati motivele reale de anulare a taxei si abia atunci mai putem vorbi.
Este adevărat dar nu sunt de acord nici pentru viitor pentru că, şi in acest caz, este un fel de expropiere făra plata contravalori. Art. 44 Constituţiei româniei: "...(3) Nimeni nu poate fi expropriat decât pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă şi prealabilă despăgubire". S-ar putea contrazic că impozitul o plateşte cumparator următori, dar nu e adevărat intrucât diminuieze preţul vânzari, valorificarea sa, posibilitatea de a o vinde in favoăre celor care sunt deja inmatriculate. Său obliga s-o scoti din parcul naţional, ceea ce este impotriva normele tratatului comunităr. Este o piruetă "legală" împotriva maşinile din spaţiul comunităr.
@enghin_36508

E corect ce spuneti numai ca taxa impacteaza direct valoarea de re-vanzare a masinii, deci afecteaza vechiul proprietar, care a dobandit bunul legal, platind toate taxele in vigoare, inainte de 2007. Corect ar fi fost ca omul, la data cumpararii (inainte de 2007) sa fi fost complet informat ca va fi prejudiciat la vanzare, respectiv ca va incasa valoarea bunului, diminuat cu o noua taxa "de poluare"....

De aceea legea nu ar trebui sa opereze pentru trecut ci doar pentru viitor. Adica, daca omul cumpara astazi un bun el trebuie sa aiba libertatea integrala de a dispune de el, fara a fi conditionat direct (sau indirect in acest caz) de plata unor taxe.

Nu mi se pare corect, pentru motivele expuse mai sus: Un om care a inmatriculat inainte de 2007 a platit taxe vamale, accize si TVA la aceste taxe, sume pe care cel care a inmatriculat dupa aceasta data NU le-a platit, chiar daca a platit sau nu taxa auto - deci nu poate fi vorba de un tratament egal din punct de vedere fiscal, chiar daca discutam de taxe diferite.

Legea ar trebui sa actioneze echitabil si sa afecteze doar actele comerciale viitoare si nu cele desfasurate in trecut.
enghin_36508 a scris:

Sau nu .

Premiza de la care ati pornit este in totalitate gresita intrucat taxa de poluare este impusa noilor proprietari si nu celor vechi.

Eu sunt unul avocatii care prigonesc taxa si nu o vor impusa. Mai mult de atat am recuperat sute de taxe de poluare insa motivarea instantelor de judecata este alta si nu asta.

Consider ca cele de mai sus sunt doar vaicareli.

Cautati motivele reale de anulare a taxei si abia atunci mai putem vorbi.

Dumneavoastra sunteti avocat, va rog sa ne luminati cu cateva aspecte legale cu care chiar am avea sanse de castig in instanta. Sa zicem ca daca as vrea sa dau statul sau ministerul mediului pentru aplicarea legii retroactiv, ceea ce nu este normal + ca se face referire si la un an anume, 2007 , cam ce sanse as avea ? Multumesc