Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Rezolutie antecontract v-c
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Rezolutie antecontract v-c

Buna ziua,

in urma cu aprox 2 luni am semnat un antecontract de v-c cu un vanzator pentru un apartament. Avansul platit: 2500Eur. Data limita de semnare a contractului de v-c: 15 decembrie 2011.
Acesta insa nu a reusit sa obtina intabularea imobilului la timp, astfel incat semnarea contractului in termenul stabilit nu a fost posibila, evident, din cauza vanzatorului.

Vanzatorul acum ma roaga sa accept prelungirea termenului, printr-un act aditional. Eu insa am decis sa ma gandesc daca sa accept prelungirea lui, sau sa caut alt imobil, cerand rezolutionarea actului in instanta.
Intrebarea mea este: in media cam cat credeti dvs ca va dura pana voi obtine rezolutia ante-contractului in instanta si voi primi avansul inapoi?

Multumesc
O zi buna,
minim 4 luni pentru reziliere (fara a lua in calcul termenul de recurs) si inca vreo 2 pentru a lua banii prin executare silita